Kwestie energetyczne pojawiają się coraz częściej w debacie publicznej. Temat szeroko pojętej energetyki zajmuje zarówno instytucje publiczne oraz przedsiębiorstwa, jak i osoby indywidualne. Szczególnie dużą popularność zyskują odnawialne źródła energii (OZE), które w Polsce utożsamia się głównie ze słonecznymi panelami fotowoltaicznymi i potężnymi turbinami wiatrowymi.

Tymczasem znacznie prostszym i mniej wymagającym sposobem na produkcję materiałów opałowych jest brykietowanie słomy, aby następnie możliwe było ogrzewanie (opalanie) nią. W celu jej wytwarzania stosuje się specjalne urządzenia zwane brykieciarką i rozdrabniaczem. Przeczytaj więcej o nich i o całej procedurze produkowania słomianych brykietów, a także o korzyściach wynikających z palenia nimi w piecu czy kotle.

Brykietowanie słomy – co to jest i na czym polega?

Przyjęło się postrzegać słomę przede wszystkim jako źródło pożywienia czy ściółkę dla zwierząt hodowlanych oraz podstawowy składnik obornika wykorzystywanego do nawożenia gleby. Jej przeznaczenie jest jednak szersze, ponieważ można ją wykorzystać również jako materiał opałowy, na co pozwala brykietowanie. 

W rezultacie tego procesu, do którego używa się brykieciarki, we własnym zakresie da się wyprodukować biopaliwo przeznaczone do palenia np. w piecach i kotłach. To tani i zarazem efektywny sposób na opalanie, a co za tym idzie – ogrzewanie nieruchomości.

Właściwości i skład brykietu ze słomy

Słomiany brykiet ma kształt zbitego walca. Jego struktura jest na tyle delikatna, że można go z łatwością kawałkować, a zarazem tak zwarta, że pozwala na sprawny transport bez ryzyka ukruszenia się. Te właściwości sprawiają, że palenie słomą z brykieciarki jako materiałem opałowym staje się możliwe w standardowych kotłach zasypowych i wielu podajnikowych (pod warunkiem ślimaka i podajnika o właściwej wielkości). Świadczy to o uniwersalności brykietowania jako sposobu na uzyskiwanie paliwa do opalania i ogrzewania budynków.

Jeśli chodzi o wartość opałową brykietu słomianego, osiąga ona poziom w granicach 15,5-17,5%, podczas gdy udział popiołu (nadaje się on do wykorzystania jako nawóz) w tym biopaliwie wynosi 2-4%. To całkiem dobre wyniki, które umożliwiają zastosowanie brykietu do ekonomicznego i zarazem efektywnego palenia w piecach i kotłach. Ogrzewanie za pomocą tego naturalnego i przyjaznego środowisku materiału opałowego wytwarzanego w brykieciarce jest wyjątkowe proste – do sprawnego palenia wystarczy tylko właściwy przepływ powietrza.

Korzyści wynikające z brykietowania słomy

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie na słomę? Jakie zalety wiążą się z opalaniem w ten sposób? Oto najważniejsze korzyści, jakie dają materiały opałowe na bazie słomy:

    • oszczędność pieniędzy – wydajna produkcja biopaliwa może stać się opłacalną metodą na tanie zapewnienie gospodarstwu niezależności energetycznej, a niekiedy sprzedaż brykietu przeznaczonego do pieców i kotłów bywa nawet źródłem zarobku dla wytwórcy, 

    • przyjazność środowisku – aspekty ekologiczne należy uznać za ważną zaletę brykietowania słomy, które jest procedurą obojętną dla środowiska i niezwiązaną z żadnymi negatywnymi skutkami dla otoczenia, 

    • efektywne zagospodarowanie odpadów – gdy nie wiadomo, co zrobić ze słomianymi pozostałościami po zbożu, zdecydowanie warto rozważyć produkcję z nich paliwa do palenia w piecu czy kotle, 

    • łatwość produkcji materiału do opalania – rozdrabniacz i brykieciarka do słomy, które są potrzebne do wytwarzania brykietu, to urządzenia proste w obsłudze, podobnie jak nieskomplikowany jest sam proces produkcji, 

    • dobre właściwości opałowe brykietu – palenie słomianego biopaliwa jest „czyste” i niewymagające doświadczenia ani specjalnych umiejętności. 

Wiedząc, na czym polega brykietowanie i jakie ma zalety, możemy przejść do samej procedury jej wytwarzania. Jak ona przebiega i co jest do niej potrzebne?

Jak brykietować słomę?

Jak już wspomnieliśmy, wyposażenie niezbędne do produkcji brykietu z myślą o ogrzewaniu nieruchomości obejmuje dwie maszyny: rozdrabniacz i brykieciarkę. Posługując się tymi urządzeniami, można uzyskać biopaliwo o pożądanych właściwościach pozwalających na efektywne opalanie słomą. Za co odpowiadają te sprzęty? Otóż rozdrabniacz – jak sama nazwa wskazuje – służy do rozkruszania materiału opałowego na drobne elementy o długości maksymalnie kilku cm. Następnie w celu uformowania z nich brykietu przeznaczonego bezpośrednio do palenia wykorzystuje się brykieciarkę.

Solidna brykieciarka i rozdrabniacz podstawą efektywnej produkcji brykietu

Omawiane w tym artykule brykietowanie słomy z myślą o zastosowaniu jej w piecu czy kotle w celu ogrzewania nieruchomości jest dość prostą czynnością, której skalę da się dostosować do własnych potrzeb 

i możliwości poprzez zakup odpowiednich maszyn. W zależności od indywidualnych potrzeb można kupić najprostsze, tanie modele do użytku indywidualnego bądź zaawansowane linie do przemysłowego wytwarzania tego materiału opałowego do palenia. W naszej ofercie znajdują się wyłącznie wysokiej jakości brykieciarki do słomy w wielu wariantach, do których kupna zachęcamy!