Obróbka drewna, realizowana czy to na własne potrzeby, czy na skalę przemysłową, niemal zawsze wiąże się z powstawaniem sporych ilości trocin. Nie warto traktować ich jako odpad, ponieważ stanowią niezwykle cenny i jak się okazuje – mający liczne zastosowania surowiec. Co zrobić z trocinami i w jaki sposób można wykorzystać je w gospodarstwie domowym lub firmie?

 

Co zrobić z trocinami?

Na przestrzeni wieków zastosowanie trocin zmieniało się, jednak bez względu na to, o jakich czasach mówimy, właściwości drewnianych wiórek zawsze były doceniane. Dawniej stosowano je nie tylko jako tani rodzaj opału, ale również jako sposób na izolowanie klepisk w budynkach gospodarskich, a nawet przy docieplaniu stropów w mieszkaniach.

Dziś sposobów na to, jak wykorzystać trociny jest znacznie więcej, a rozwój technologiczny nieustannie podpowiada nowe zastosowania tego materiału. Warto wspomnieć nie tylko o tych najbardziej oczywistych jak wykorzystanie trocin do produkcji pelletu, ale także o mniej popularnych przykładach ich użycia, np. przy tworzeniu oryginalnych aranżacji wnętrz.

 

Trociny do produkcji pelletu

Podestowym sposobem wykorzystania trocin stała się dziś produkcja materiałów opałowych: brykietu oraz pelletu. Oba paliwa można wykorzystywać zarówno w piecach węglowych, jak i w nowoczesnych, ekologicznych kotłach centralnego ogrzewania, a także kominkach, popularnych „kozach” czy specjalnych piecach zwanych trociniakami. Jakie trociny na pellet nadają się najbardziej?

Wysokiej jakości opał wymaga zastosowania materiału suchego, pochodzącego z drzew, które naturalnie mają wysoką zawartość ligniny w drewnie. Z tego względu zarówno brykiet, jak i pellet produkuje się przede wszystkim z trocin sosnowych, świerkowych, jodłowych, bukowych, a także brzozowych czy osikowych. Chcąc wykorzystać trociny do produkcji pelletu, należy mieć świadomość, że do wyprodukowania 1 tony opału potrzebne będzie ok. 6 m3 surowca.

 

Nawożenie gleby

Innym sposobem na to, co zrobić z trocinami, jest wykorzystanie ich do zasilania gleby. Wielką zaletą trocin jest naturalny charakter takiego nawozu, a także wysoka zawartość próchnic. Trociny magazynowane na nawóz należy posypać produktem zawierającym odpowiednią ilość azotu – dzięki temu możliwy będzie efektywny rozkład trocin w glebie.

 

Trociny do wędzenia

Ze względu na fakt, że spalanie trocin generuje spore ilości dymu, warto wykorzystywać je również w domowych wędzarniach. Dębowe, bukowe, olchowe czy brzozowe trociny do wędzenia pozwalają uzyskać tak niezwykle pożądany, naturalny zapach. Aby wędzone produkty nie stały się kwaśne, niezbędne jest stosowanie trocin wyłącznie o sprawdzonym pochodzeniu, bez śladów pleśni oraz dodatków klejów innych chemicznych substancji.

 

Żwirek dla zwierząt

Kolejną metodą na to, jak wykorzystać trociny w domu, jest użycie ich do wypełnienia klatki dla gryzoni. Nie należy jednak wsypywać wiórek bezpośrednio z tartaku, ponieważ mogą one uczulać niektóre gatunki zwierząt. Przed umieszczeniem trocin w klatce, niezbędne jest oczyszczenie ich z pyłu.

 

Materiał dekoracyjny

Jeśli trociny do wędzenia lub ogrzewania domu to dla Ciebie zbyt mało, zawsze możesz użyć ich także do wykonania unikatowej dekoracji ścian. Wiórki drewniane często miesza się z farbami, co pozwala uzyskiwać spektakularne i nietuzinkowe efekty estetyczne.

 

Maszyna do produkcji pelletu – kiedy warto zdecydować się na jej zakup?

Pomimo tak wielu rozmaitych zastosowań, podstawowym sposobem na wykorzystanie trocin nadal pozostaje przerabianie ich na wartościowy opał. Pellet można produkować nie tylko w przystosowanych do tego zakładach przemysłowych, ale również w domowych warunkach. Służą do tego pelleciarki, czyli maszyny, które umożliwiają pozyskiwanie granulatu o odpowiedniej twardości i wymiarach pozwalających na spalanie we współczesnych kotłach c.o. Szeroki wybór maszyn pozwalających wykorzystać trociny do produkcji pelletu znajdziesz w ofercie TechnoMaszBud Polska. Sprawdź naszą aktualną ofertę i wybierz pelleciarkę o mocy i wydajności dostosowanych do Twoich indywidualnych potrzeb.