Przenośniki taśmowe wykorzystywane są powszechnie na całym świecie do transportu surowców, materiałów budowlanych, paczek, bagaży i wielu innych produktów. Najczęściej spotkać je można w prężnie rozwijającej się dzięki nowym technologiom branży produkcyjnej. Dążenie do pełnej automatyzacji procesów produkcyjnych to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych obecnie strategii. Profesjonalny przenośnik taśmowy jest jednym z wielu filarów, na których opiera się współcześnie masowa produkcja. To właśnie dzięki tego typu rozwiązaniom połączyć można ze sobą wiele rodzajów stanowisk na linii produkcyjnej. W praktyce pozwala to odczuwalnie przyśpieszyć proces produkcji i zarazem obniżyć koszty związane z fizyczną pracą. Czym jest taśmociąg? Jaki przenośnik taśmowy wybrać? Dlaczego opłaca się zainwestować w profesjonalny oraz dopasowany do specyfiki biznesu przenośnik taśmowy? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

 

Czym dokładnie jest przenośnik taśmowy?

Przenośnik taśmowy zwany także taśmociągiem jest urządzeniem wykorzystywanym do produkcji materiałów sypkich, bryłowych, kawałkowych oraz twardych. Sprzęt tego typu niezbędny jest do automatyzacji procesów produkcyjnych, a ponadto służyć może on także jako dodatkowy osprzęt do załadunku surowca. Nowoczesna taśma produkcyjna powinna składać się z jak najlepiej dopasowanych do siebie urządzeń, ponieważ minimalizuje to koszty pracy fizycznej zarówno w mniejszej, jak i też większej skali. Zdecydowana większość profesjonalnych taśmociągów napędzana jest przy pomocy silników elektrycznych, dzięki czemu nie trzeba martwić się szybką eksploatacją jednostki napędowej. Warto zwrócić też uwagę, że niemalże każdy przenośnik taśmowy do materiałów sypkich wyposażony jest w odpowiednie urządzenia do czyszczenia taśmy (np. skrobaki, noże, szczotki itp.). Pozwala to uniknąć problemów z oblepiającymi taśmę zabrudzeniami w postaci szlamu, stłuczki szklanej, cukru, smaru czy pozostałości paszy.

 

Dlaczego prędkość przenośnika taśmowego jest tak istotna?

Prędkość przenośnika taśmowego to jeden z najbardziej istotnych parametrów, który w połączeniu z powierzchnią taśmociągu warunkuje wydajność urządzenia. Możliwość precyzyjnej regulacji szybkości, z jaką transportowane są materiały, pozwala uniknąć wielu problematycznych sytuacji (np. przeładowania suszarki albo strat związanych z rozsypywaniem się nadmiaru surowca itp.). Dzięki nowoczesnym silnikom elektrycznym zastosowanym w większości przenośników i taśmociągów są one w stanie wytrzymać trudy związane z intensywną eksploatacją. Technologia ta zdała celująco egzamin bezawaryjności w nawet najbardziej wymagających warunkach i branżach.

 

Jaka taśma na linie produkcyjną?

Nowoczesny i profesjonalny taśmociąg powinien być wykonany z wysokiej jakości materiałów, których parametry zgodne są z obowiązującymi w Polsce oraz Unii Europejskiej przepisami i normami. Za przykład posłużyć tu mogą choćby skrobaki w przenośnikach taśmowych, które wykorzystywane są w branży spożywczej. W przypadku trudności z dobraniem odpowiedniego rodzaju taśmy najlepiej skorzystać ze wparcia profesjonalistów.

 

Jaki przenośnik taśmowy wybrać?

To jaki przenośnik taśmowy sprawdzi się najlepiej w danej sytuacji, zależy przede wszystkim od jego docelowego przeznaczenia. Przykładem może być tu choćby taśma produkcyjna z linią do granulacji, ponieważ w tej konfiguracji przenośnik taśmowy powinien być wyposażony w odpowiedni system do chłodzenia granulatu (np. wentylatory). Dopasowane do specyfiki biznesu rozwiązania tego rodzaju odczuwalnie zmniejszają koszty pracy fizycznej, dzięki czemu łatwiej jest zoptymalizować i zautomatyzować procesy produkcyjne. Zamiast kupować tanio używany i niedopasowany do potrzeb taśmociąg zdecydowanie bardziej opłaca zainwestować w nowy przenośnik taśmowy na zamówienie.

 

Do najczęściej wymienianych zalet takiego rozwiązania zaliczyć można przede wszystkim:

  • możliwość automatyzacji procesów produkcyjnych,
  • zwiększenie wydajności produkcji,
  • zmniejszenie kosztów pracy fizycznej,
  • wysoką odporność na warunki środowiskowe (np. niskie albo wysokie temperatury),
  • wymiary w pełni dopasowane do indywidualnych potrzeb,
  • wydajną prędkość przenośnika taśmowego
  • bezawaryjność silników elektrycznych i niskie zużycie energii,
  • zdolność do oddzielania dużych części surowca poprzez zainstalowanie siatki,
  • opcjonalną obecność systemów chłodzenia granulatu,
  • przemyślaną konstrukcję, która zapobiega przesypywaniu się surowca,
  • dwunastomiesięczną gwarancję producenta TMB Polska.