Gwałtowny wzrost cen węgla i gazu sprawia, że coraz większa grupa konsumentów zaczyna poszukiwać alternatywnych źródeł energii grzewczej. Od kilku lat jednym z najchętniej wybieranych źródeł ciepła do budynków mieszkalnych oraz przemysłowych są kotły pelletowe – ekologiczne, wydajne i w pełni bezobsługowe. W tym wpisie na tapet bierzemy opłacalność produkcji pelletu na własne potrzeby. Jak produkować pellet, z jakim kosztami trzeba się liczyć i kto może skorzystać z dofinansowania?

 

Czym jest pellet i z czego się go produkuje?

Pellet to wysokiej jakości paliwo stałe produkowane najczęściej ze zrębków drewna, będących pozostałościami po obróbce w tartakach i zakładach solarskich. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że produkcja pelletu z trocin nie jest jedyną opcją – coraz większą popularnością cieszą się firmy wytwarzające go m.in. ze słomy. Dobry pellet charakteryzuje się wysoką kalorycznością (minimum 19 MJ/kg), niską zawartością popiołu oraz dużą gęstością. Jeśli chodzi o pellet, produkcja wysokiej klasy paliwa wymaga zastosowania specjalnej linii technologicznej. Jednak koszt zakupu domowej pelleciarki oraz pozostałych urządzeń może szybko się zwrócić, biorąc pod uwagę aktualne ceny za 1 tonę opału, która w momencie publikowania tego artykułu znacznie przekracza 2000 zł.

 

Domowa produkcja pelletu

Biorąc pod uwagę kryzys energetyczny, coraz więcej osób posiadających kotły pelletowe zastanawia się, czy mała produkcja pelletu jest opłacalna i pozwoli uniezależnić się od wzrostu cen paliw na rynkach. Pellet jest paliwem w pełni ekologicznym, a jego wytwarzanie doskonale wpisuje się w ogólny trend ponownego wykorzystywania odpadów. Zakup pelleciarki powinny rozważyć w szczególności te osoby, które dysponują sporymi ilościami odpadów drzewnych, a więc np. właściciele tartaków bądź zakładów stolarskich. Produkcja pelletu na własne potrzeby może okazać się szczególnie opłacalna także dla osób prywatnych, mających dostęp do taniego, jakościowego surowca.

 

Jak produkować pellet krok po kroku?

Aby przekonać się, czy mała produkcja pelletu jest opłacalna, należy w pierwszej kolejności zapoznać się z przebiegiem całego procesu. Pozwoli to ocenić, czy wymagane nakłady finansowe oraz wkład pracy będą warte inwestowania we własną linę produkcyjną. Zatem jak produkować pellet krok po kroku? Poniżej prezentujemy kolejne etapy całego procesu.

  1. Rozdrabianie drewna w celu uzyskania wiór i trocin.
  2. Suszenie surowca w suszarni przemysłowej lub piecu bębnowym (wymagana wilgotność: 10-20%).
  3. Przesiewanie oraz mieszanie drewna w mieszalniku.
  4. Właściwa produkcja pelletu z trocin z wykorzystaniem pelleciarki lub prasy płaskiej.
  5. Sortowanie opału za pomocą sita.
  6. Pakowanie schłodzonego pelletu.
  7. Magazynowane w odpowiednich warunkach.

 

Koszt produkcji pelletu na własne potrzeby

Jak wygląda opłacalność produkcji pelletu? Przy założeniu, że wytwarzamy go wyłącznie na potrzeby własne, należy uwzględnić różnicę pomiędzy kosztem zakupu paliwa a nakładami finansowymi na niezbędne maszyny oraz kosztami naszej pracy. Najważniejszym elementem linii produkcyjnej jest oczywiście pelleciarka, która w zależności od wydajności i mocy silnika może kosztować od kilku do ponad 20 tysięcy złotych. Jeśli nie mamy gotowych trocin lub zrębków, domowa produkcja pelletu wymagać będzie również zakupu rozdrabniacza. Regularne eksploatowanie wyżej wymienionych urządzeń wiąże się też z koniecznością ich serwisowania. Do tego należy doliczyć koszty energii elektrycznej, a także wydatki na zakup trocin, jeśli nie dysponujemy własnym drewnem. Szacuje się, że do wyprodukowania 1 tony pelletu potrzeba ok. 6 m3 surowca.

 

Dotacje na produkcję pelletu 2023 – źródła i kwoty

Aktualnie wiele wskazuje na to, że ceny opału w kolejnych latach będą rosnąć – dotyczy to również paliwa do kotłów pelletowych. Nic więc dziwnego, że coraz większą liczbę osób interesuje mała produkcja pelletu z dofinansowaniem. Aby ubiegać się o granty, trzeba założyć własną firmę, jednak pieniądze na start mogą okazać się bezcennym wsparciem, znacznie obniżając koszty inwestycji. Jakie dotacje na produkcję pelletu w 2023 roku będą dostępne dla przedsiębiorców?

Osoby bezrobotne, chcące założyć własną firmę, mogą ubiegać się o dofinansowanie na start ze środków powiatowych urzędów pracy. Dotacja z PUP przyznawana jest w kwocie od 4- do 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia brutto.

Kolejnym źródłem wsparcia, które znacznie podnosi opłacalność produkcji pelletu, są fundusze unijne. Dofinansowanie ze środków UE składa się z 3 części:

  • jednorazowego wsparcia na start (do wysokości 6 średnich pensji w Polsce),
  • dofinansowania szkoleń i usług doradczych,
  • wsparcia pomostowego w formie comiesięcznej mini-dotacji.

 

Opłacalność produkcji pelletu

Odpowiedź na pytanie o to, czy produkcja pelletu na własne potrzeby się opłaca, jest kwestią mocno indywidualną, jednak możliwość uzyskania dofinansowania znacznie ułatwia wejście na rynek, obniżając nakłady po stronie przedsiębiorcy. W obliczu rosnących cen paliw produkowanie wysokiej klasy opału z trocin bez wątpienia może okazać się doskonałym pomysłem na biznes, a także na obniżenie kosztów ogrzewania własnego domu.