Rozdrabniacze to niezwykle przydatne urządzenia. Należy jednak pamiętać, że są wyposażone w ostre noże, więc ich obsługa powinna przebiegać w przemyślany sposób. Jak korzystać z rozdrabniacza, aby nie zrobić sobie krzywdy? Proponujemy kilka prostych zasad do zapamiętania.

 

Jak korzystać z rozdrabniacza w bezpieczny sposób?

Pierwsze, na co powinno zwrócić się uwagę, jest ustawienie rozdrabniacza. Musi on stać na stabilnym i równym podłożu. W przeciwnym razie może po prostu upaść podczas cięcia gałęzi. Nie niesie to za sobą bezpośredniego zagrożenia dla postronnych osób, ale znacząco utrudnia pracę. A więc jak bezpiecznie obsługiwać rozdrabniacz w taki sposób, by nie doszło do jego uszkodzenia wskutek upadku? W miarę możliwości należy go włączyć dopiero wtedy, gdy stanie na betonowej lub utwardzonej w inny sposób drodze. W żadnym wypadku nie może to być ściółka czy mokra trawa.

Producenci zalecają również, aby do obsługi maszyny przygotować sobie strój ochronny. Może być to dowolny, nieco grubszy ubiór bez luźno zwisających elementów, które mogłyby zostać wciągnięte do urządzenia. Jeśli chodzi o rozdrabniacz, BHP jest pod tym względem dość surowe. Praca maszyny powoduje tworzenie drobnych cząstek drewna, które mogą ze stosunkowo dużą siłą wylecieć poza konstrukcję. W efekcie dochodzi do skaleczeń lub zniszczenia ubrania. Dlatego warto założyć na siebie coś, co ochroni przed odpryskami.

Kolejna kwestia dotyczy długości pracy. Im większy teren, tym więcej gałęzi należy rozdrobnić. A do tego potrzeba czasu – nawet z bardzo wydajnym rozdrabniaczem. Zmęczenie to największy wróg człowieka przy obsłudze maszyn. Jak korzystać z rozdrabniacza, gdy ma się bardzo dużo pracy przed sobą? Przede wszystkim nie można zapominać o przerwach. Przynajmniej 15 minut pauzy na każde 45 minut pracy. Oczywiście czas należy dostosować pod siebie, np. wydłużyć przerwy w upalne dni, albo gdy doskwiera ból kręgosłupa. Przemęczony operator popełnia błędy. Bezpieczna obsługa rozdrabniacza staje się wówczas niemożliwa.

 

Czego nie można wrzucić do rozdrabniacza – przykłady

Rozdrabniacze zostały zaprojektowane z myślą o obróbce gałęzi i innych drewnianych elementów. Oznacza to, że wrzucenie do środka czegokolwiek innego skutkuje pogorszeniem funkcjonowania maszyny, a w najgorszym wypadku nawet jej zniszczeniem. Bezpieczne korzystanie z rozdrabniacza jest więc możliwe tylko wtedy, gdy postępuje się zgodnie z instrukcją.

W ogrodzie można znaleźć wiele innych przedmiotów, które trafiają tam z domu lub zostają przyniesione przez wiatr. I lepiej pozbyć się ich w inny sposób niż wrzucać do rozdrabniacza. Wystarczy skorzystać ze śmietnika. Nie jest to może najwygodniejsze rozwiązanie, ale zdecydowanie najbezpieczniejsze, ponieważ nie naraża się urządzenia na zniszczenie. A więc czego nie można wrzucać do rozdrabniacza? Na przykład szkła, metalu, plastiku, kości czy kamieni.

To powinno rozwiać wszelkie wątpliwości na temat tego, jak bezpiecznie korzystać z rozdrabniacza.