Ogrzewanie domów mieszkalnych i innych przestrzeni z wykorzystaniem granulatu drzewnego jest rozwiązaniem, które szybko zyskuje nowych zwolenników. Właściciele różnej wielkości gospodarstw domowych czy firm, dla których liczą się kwestie finansowe i ekologiczne, chętnie kupują nowoczesne kominki pelletowe. Sprzęt ten okazuje się w wielu przypadkach ekonomiczny, a zarazem efektywny i komfortowy w obsłudze, jednak poza samym typem paliwa i jakości urządzenia grzewczego znaczenie ma sposób jego użytkowania. Specjalnie dla osób planujących inwestycje w piec na pellet przygotowaliśmy tekst, w którym przedstawiamy charakterystykę tego popularnego opału kominkowego i radzimy, jak skutecznie nim palić.

Kominki pelletowe dla każdego

Zamontowanie kotła gazowego lub pompy ciepła z różnych powodów może być wykluczone. Kominki pelletowe są natomiast uniwersalne i można je dostosować do różnych nieruchomości. Nie bez powodu wiele osób decyduje się na to rozwiązanie. Biorąc pod uwagę objętość materiału, ilość produkowanego w trakcie jego spalania ciepła jest w pełni satysfakcjonująca. Pellet kominkowy pozwoli Ci zapomnieć o ciągłym dokładaniu drewna bądź innego materiału, a do tego pozwala palić w sposób ekologiczny.

Dobierając kominek pelletowy, należy brać pod uwagę wielkość i rodzaj przestrzeni, którą planuje się za jego pomocą ogrzewać. Przede wszystkim zapoznaj się dokładnie z dołączoną do urządzenia instrukcją. Dowiesz się z niej, jaką dokładnie ilość paliwa powinno się umieszczać we wnętrzu kominka i jak w nim palić. Przejdźmy zatem do porad związanych z samym użytkowaniem sprzętu.

Zasady bezpieczeństwa

Po umieszczeniu optymalnej ilości materiału opałowego we wnętrzu urządzenia grzewczego pamiętaj o dokładnym zamknięciu drzwiczek kominkowych. Nowoczesne modele wyposażone są w czytelne panele sterowania umożliwiające precyzyjne dostosowanie mocy grzewczej i temperatury, co ułatwia ich obsługę.

Zwróć szczególną uwagę na niezwykle ważną w przypadku tego typu źródeł ciepła regulację powietrza, którego sprawny przepływ pozwala efektywnie i jak najbezpieczniej palić pelletem w kominku. Profesjonalnym urządzeniom pelletowym wystarczy zaledwie kilka minut, aby z powodzeniem ogrzewać pomieszczenia. Równomierne utrzymywanie pożądanej temperatury przekłada się na obniżenie kosztów ciepła.

Choć zdarza się, że osoby nieposiadające specjalistycznych kominków na pellet używają tego materiału w urządzeniach o innym przeznaczeniu, to odradzamy takie postępowanie. Pamiętaj, że bezpieczeństwo to podstawa, więc zainwestuj w odpowiednie wyposażenie przystosowane do materiału pelletowego.

Jak palić pelletem w kominku?

Pierwszym krokiem jest przygotowanie komory spalania w taki sposób, aby pozbyć się zanieczyszczeń z jej wnętrza. Postaraj się usunąć smołę, sadzę i inna zabrudzenia, których obecność może utrudniać uzyskanie optymalnego efektu grzewczego.

Ponieważ nowoczesne kominki pelletowe są w dużym stopniu zautomatyzowane, a dostęp do ich wnętrza mocno ograniczony, w praktyce użytkownik ma niewielki wpływ na samo jego działanie. Jak w takim razie upewnić się, że udaje się efektywnie i bezpiecznie palić pelletem kominkowym? Istnieją trzy sposoby na kontrolę urządzenia:

    • weryfikacja czystości wnętrza komory spalania – częsta obecność sadzy, smoły i innych zanieczyszczeń może świadczyć o nieprawidłowościach w pracy kominka, 

    • wygląd spalin wydobywających się z komina – dym powinien być przezroczysty, w zasadzie niewidoczny; jego biały kolor może oznaczać zbyt duży poziom zawilgocenia paliwa, podczas gdy ciemniejsza barwa często świadczy o tym, że pellet w kominku jest niskiej jakości. 

Z uwagi na fakt, że nowoczesne urządzenia pelletowe są zautomatyzowane, kluczową rolę w odpowiedzi na pytanie, jak palić w nich bezpiecznie i prawidłowo, odgrywa właściwe zaprogramowanie. Za ustawienie prawidłowych parametrów działania pieca na pellet odpowiada instalator, który powinien wykonać swoje zadanie w sposób profesjonalny i zgodny ze standardami oraz zaleceniami producenta urządzenia.

Aby móc efektywnie palić w kominku pelletowym, niezwykle istotna jest jakość paliwa. Tylko odpowiednio wysuszony i wytworzony ze starannie dobranej biomasy materiał może zagwarantować czystość i wydajność działania sprzętu grzewczego. Również zapewnienie dobrej wentylacji w pomieszczeniu, w którym on się znajduje, odgrywa ważną rolę dla procesu spalania pelletu kominkowego. Do kotłowni bądź innego wnętrza, gdzie kominek jest umieszczony, należy więc doprowadzić kanał pozwalający na stałą wymianę powietrza.

Zainwestuj w urządzenia wysokiej jakości

Nawet najsolidniejszy sprzęt wymaga regularnej pielęgnacji, tym bardziej jeśli podlega intensywnej eksploatacji. Nieprawidłowości w pracy urządzeń pelletowych mogą wprost przekładać się na gorszą efektywność ogrzewania, podobnie jak paliwo kominkowe o kiepskich właściwościach. Aby mieć pewność, że jest ono wysokiej jakości, można zdecydować się na produkcję we własnym zakresie, do której służą oferowane przez naszą firmę urządzenia do produkcji pelletu do kominka. Oprócz tego świadczymy również usługi serwisowe i sprzedajemy części zamienne (m.in. płaszcze do rolek oraz matryce, wały główne i rolki do granulatorów). Zapraszamy do współpracy!