Budujesz dom i zastanawiasz się nad wyborem systemu grzewczego? A może chcesz wymienić obecną instalację na wydajniejszą i bardziej ekologiczną? Polecanym rozwiązaniem jest zakup kotła na pellet. Materiał ten zyskał sobie opinię ekologicznego paliwa. Czy pellet jest ekologiczny i naprawdę nie obciąża Matki Natury? Zobacz, jak surowiec ten wpływa na środowisko.

 

Czy pellet jest ekologiczny? Pochodzenie i proces produkcji pelletu

Pellet to rodzaj granulatu wytwarzanego z odpadów roślinnych. Zazwyczaj jest produkowany z trocin drzew iglastych i liściastych, słomy, wytłoków roślin oleistych oraz innych pozostałości roślin. To materiał organiczny, niezawierający zbędnych składników, który ulega naturalnemu rozłożeniu, w szerszym kontekście nazywany biomasą.

Do produkcji pelletu nie są zatem wykorzystywane nowe drzewa i rośliny, ale odpady powstałe w efekcie ich przetwórstwa dla innych branż, np. meblarskiej. Nie ma zatem konieczności wycinania drzew specjalnie po to, by wytworzyć z nich pellet, bowiem pelleciarki przetwarzają jedynie pozostałości surowcowe, które i tak zostałyby zutylizowane w inny sposób.

Drewno wykorzystywane do produkcji pelletu pochodzi z legalnej wycinki lasów iglastych bądź liściastych. Często są to lasy posiadające Certyfikat Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej (FSC), potwierdzający, że drzewa zostały wycięte bez szkody dla środowiska naturalnego, a w miejsce wyciętych zostaną posadzone nowe drzewa.

Cały proces produkcji pelletu opiera się na prasowaniu materiału budulcowego. Podczas jego wytwarzania przez pelleciarki nie są wykorzystywane sztuczne dodatki, co pozwala uzyskać czyste, wydajne, a jednocześnie ekologiczne paliwo.

Jeśli więc zastanawiasz się, jaka jest zależność w kwestii pellet a ekologia, możesz mieć pewność, że ten rodzaj paliwo jest w pełni naturalny, ekologiczny i nieszkodliwy dla środowiska naturalnego.

 

Czy palenie pelletem jest ekologiczne?

A jak przedstawia się kwestia spalania pelletu? Czy piec na pellet jest ekologiczny? Na to pytanie można odpowiedzieć twierdząco. Proces spalania tego paliwa emituje dużo mniej zanieczyszczeń niż np. węgiel. Liczne badania prowadzone na przestrzeni wielu lat jednoznacznie uplasowały pellet ekologiczny wysoko w hierarchii ekologiczności paliw. Na przykład, podczas spalania 1 tony węgla do atmosfery przedostaje się aż 280 kg pyłu, a w trakcie spalania takiej samej ilości pelletu – zaledwie 2,5 kg. Emisja SO2 z jednej tony węgla wynosi zatem niemal 10 kg, a dla pelletu tylko 0,2 kg. Różnice te są zatem bardzo duże. Najważniejszym parametrem pelletu jest jednak brak emisji toksycznego benzopirenu oraz zerowy bilans CO2. To kolejny argument potwierdzający, że pellet roślinny jest z całą pewnością ekologicznym rozwiązaniem.

Co istotne, również piece na pellet wspierają ekologię. Cechują się dużą sprawnością i efektywnością działania, a wiele z nowoczesnych urządzeń posiada nawet odpowiednie certyfikaty, np. Ecodesign, potwierdzające ich znakomite parametry.

 

Piec na pellet – ekologia i wydajność

Pellet sprzyja zatem środowisku już od samego początku procesu powstawania. Do jego produkcji wykorzystywane są materiały organiczne, co przynosi wymierne korzyści dla środowiska. Proces produkcyjny nie wymaga sztucznego wytwarzania materiału bazowego, a także pozwala zagospodarować odpady, które i tak musiałyby zostać zutylizowane. Dowodem na to, że pellet sprzyja środowisku, jest również proces spalania.

Warto przy tym podkreślić, że pellet ekologiczny jest materiałem o bardzo dobrych parametrach. Średnia kaloryczność dla pelletu wynosi 18-20 MJ/kg, co zapewnia wysoką wydajność i skuteczność spalania.