Nowoczesne przedsiębiorstwa oraz gospodarstwa hodowlane nie ustają w poszukiwaniach coraz wydajniejszych rozwiązań dla swojego biznesu. Zwracają przy tym uwagę na możliwości optymalizacji kosztów produkcji paszy. Odpowiedzią na ich zapotrzebowania jest ekstruzja. To proces wykorzystywany przez coraz więcej firm. Sprawdźmy, dlaczego tak się dzieje.

 

Czym jest ekstruzja?

Najogólniej ujmując, jest to proces poddawania surowca działaniu wysokich temperatur (do 160-180°C) oraz ciśnienia (między 20 a 40 MPa). W efekcie dochodzi w nim do zmian fizykochemicznych, o których jeszcze będzie mowa. Do przeprowadzenia procesu potrzebny jest ekstruder do paszy, czyli specjalnie skonstruowana w tym celu maszyna. W zależności od modelu jest ona w stanie przerobić w ten sposób nawet do 350 kg/h surowca. Wystarczy wrzucić do podajnika materiał (np. zboże), które zostanie przetransportowane do komory ekstrudera. W wyniku wysokiej temperatury powstanie nowy, wyższej jakości produkt.

 

Proces ekstruzji – zalety

Dlaczego właściwie warto poddawać żywność dla zwierząt obróbce termicznej? Przede wszystkim dla wspomnianych już zmian fizykochemicznych. Najbardziej liczy się przyswajalność, czyli absorpcja składników pokarmowych. Ekstruzja pasz polepsza wchłanianie białek, tłuszczów i skrobi do 90%. To z kolei zmniejsza ryzyko pojawienia się jakichkolwiek trudności w trawieniu, więc przyczynia się do zachowania zdrowia trzody. Do tego dochodzi jeszcze polepszenie smaku. Zwierzęta chętniej spożywają taką paszę, co pozytywnie wpływa na regularność odżywania się.

Warto też spojrzeć na metodę z punktu widzenia ekonomii. Ekstrudery sprawiają, że znacznie więcej składników zostaje przyjętych przez organizm, a więc nie potrzeba tak dużo paszy do osiągnięcia równie dobrych efektów przy zapewnieniu całkowitej sytości zwierząt.

 

Ekstruzja pasz – zastosowanie

Procesowi można poddać praktycznie wszystkie rodzaje roślin przeznaczonych do jedzenia. Od strączkowych, przez oleiste, aż po różnego rodzaju zboża czy soję. Można też je ze sobą łączyć, co pozwala uzyskać znakomite efekty. Proces ekstruzji przydaje się zwłaszcza przy hodowli koni, trzody chlewnej i tym podobnych zwierząt zamieszkujących gospodarstwa hodowlane. To dobre rozwiązanie zwłaszcza dla bardzo młodych lub starszych organizmów, które mogą mieć trudności w samodzielnym przyswajaniu składników odżywczych, a także dla zwierząt wykazujących się małym apetytem.

 

Czym powinny wyróżniać się ekstrudery?

Tylko najlepsze maszyny są w stanie poradzić sobie z przetwarzaniem setek kilogramów paszy. Dlatego polecamy uwadze ekstrudery o odpowiednio dużej mocy silnika (4-30 kW), dostosowanej do potrzeb danego gospodarstwa i pojemnym zbiornikiem (od 6 do 20 l) pozwalającym na przechowywanie większej ilości materiału. Równie istotna jest prędkość obrotowa, która nie powinna wynosić mniej niż 1000 obrotów na minutę (najlepiej 1500 obr./m).

 

Ekstruder do paszy zaufanego producenta

Zainteresowanych tego typu przygotowywaniem roślin do spożycia przez zwierzęta hodowlane zachęcamy do sprawdzenia oferty TMB. Posiadamy wydajne i trwałe maszyny, które doskonale sprawdzą się w małych i średnich przedsiębiorstwach. Przygotowaliśmy też ekstrudery dla dużych hodowli przemysłowych. Dzięki temu jesteśmy w stanie odpowiedzieć na zapotrzebowanie każdego biznesu, które potrzebuje wysokiej jakości pasz.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego z naszymi pracownikami, aby dowiedzieć się więcej o procesie ekstruzji oraz naszych maszynach.