Rozdrabnianie różnego rodzaju materiałów, zwłaszcza trocin, przydaje się w wielu gałęziach przemysłu i rolnictwie, a nawet w zwykłych gospodarstwach domowych. W efekcie tego procesu powstaje bowiem biopaliwo lub pasza dla zwierząt. Niniejszy artykuł odpowie na pytanie, jak rozdrobnić trociny w zakładach produkcyjnych, które potrzebują stałego dostępu do taniego źródła energii. Przy okazji polecimy najlepsze rozwiązania w tej dziedzinie.

 

Jak rozdrobnić trociny przy pomocy specjalistycznej maszyny?

Przemysł potrzebuje technologii działających w sposób automatyczny i efektywny. Dlatego manualne metody pozyskiwania pelletu nie ma sensu. W odpowiedzi na zapotrzebowanie powstały za to młyny bijakowe. To niezwykle przydatne maszyny dla każdego przedsiębiorstwa, ponieważ spełniają oba wspomniane na wstępie oczekiwania.

Zasada działania rozdrabniacza, jak nazywa się też owe młyny, nie należy do skomplikowanych. Po wrzuceniu materiału (w tym przypadku trocin) do podajnika następuje przekazanie go do komory głównej. Nie ma do niej bezpośredniego dostępu ze względów bezpieczeństwa. Poza tym dzięki podajnikom młyn bijakowy można w łatwy sposób zintegrować z linią produkcyjną. W komorze głównej dochodzi do rozdrabniania wskutek uderzeń bijaków, czyli twardych elementów poruszających się z dużą prędkością. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na uzyskanie pożądanej frakcji są ściany urządzenia, o które materiał również się odbija.

Uzyskanie odpowiedniej wielkości i regularności rozdrobionych trocin zależy od zastosowanego sita. Ma ono otwory o różnej średnicy, więc z młyna bijakowego przedostają się na zewnątrz wyłącznie te materiały, które spełniają wymagania.

 

Młyn bijakowy – najważniejsze zalety

Najistotniejszym atutem tych urządzeń jest oczywiście szybkość działania. Uzyskanie kilku setek kilogramów przetworzonego produktu to zaledwie godzina pracy maszyny, a nierzadko nawet krócej. Rozdrabniacz do trocin jest też uniwersalny. Poradzi sobie bowiem z wieloma innymi surowcami, takimi jak zrębki, wióra, ziarna zboża czy łupiny.

To wszystko przekłada się na oszczędność – zarówno czasu, jak i pieniędzy. Wszechstronne młyny bijakowe to najlepsze rozwiązanie w pozyskiwaniu biopaliwa oraz pasz, które przy odpowiedniej konserwacji będzie służyć przez lata. Inwestycja zwraca się – w zależności od modelu – w ciągu zaledwie paru lat. Osiągnięcie czystego zysku jest dużo szybsze w dużych zakładach produkcyjnych, które generują spore ilości trocin.

 

Jaką wydajność powinny mieć maszyny do trocin?

Efektywność urządzeń liczy się w kilogramach na godzinę przetworzonego materiału. Najmniejsze (przy okazji najtańsze) maszyny do trocin wytwarzają 150 kg/h w przypadku wiórów i 500 kg/h paszy ze zbóż. To całkiem sporo, a przecież najwydajniejsze modele potrafią wytworzyć nawet 600 kg/h biopaliwa. Młyny o takiej mocy przydadzą się w dużych przedsiębiorstwach.

 

Profesjonalny młyn bijakowy do trocin w naszej ofercie

Wydajne, niezawodne i wytrzymałe urządzenia są dostępne w asortymencie TMB. Jako producent sprawujemy pełną kontrolę nad projektem oraz procesem powstawania rozdrabniaczy do trocin, więc możemy zagwarantować ich wysoką jakość. Z pewnością przydadzą się w przemysłowej produkcji biopaliwa.

Posiadamy dwa modele młynów bijakowych. Pierwszy z nich – z serii Kraft – może być wykorzystany nawet w warunkach domowych, choć sprawdza się też w małych przedsiębiorstwach czy gospodarstwach rolnych. Gwarantuje równomierne rozdrobnienie surowca przy niskim tworzeniu drobnych frakcji pyłowych. Na dodatek umożliwia zmianę siatki do regulacji stopnia kruszenia. Drugi model – MB-500 – ma znacznie wyższą wydajność, wobec czego znajduje swoje zastosowanie jako element linii produkcyjnej serii LDG. Ten młyn bijakowy do trocin może też funkcjonować jako osobne urządzenie.

Więcej informacji na temat działania maszyn oraz przebiegu samego procesu udzielimy podczas rozmowy telefonicznej lub mailowej. Zachęcamy do tego wszystkich zainteresowanych profesjonalnym rozdrabnianiem trocin.