Kocioł na pellet – czy warto wybrać ogrzewanie na pellet?
Wybór źródła ciepła w nieruchomości ma fundamentalne znaczenie dla codziennego funkcjonowania mieszkańców. Wśród wielu dostępnych technologii ogrzewania dużą popularnością w ostatnich latach cieszą się kotły na pellet. Z czego ona wynika? Jakie są ich najważniejsze zalety i czy warto z nich korzystać? Jeśli zastanawiasz się właśnie nad tym sposobem zapewnienia komfortu termicznego w budynku, zapoznaj się z tekstem, w którym dokładnie go opisujemy.
Czym jest pellet?
Tym mianem określa się paliwo stałe mające postać sprasowanego granulatu produkowanego z pozostałości drzewnych i odpadów rolnych, który jest przeznaczony do ogrzewania nieruchomości. Do jego wytwarzania wykorzystuje się m.in. trociny, gałęzie i kawałki drewna zarówno iglastego, jak i liściastego, znacznie rzadziej z gatunków egzotycznych. Pellet spala się w specjalnych kotłach, piecach czy kominkach. Wśród jego zalet warto wymienić m.in. szerokie zastosowanie, które w zależności od wariantu obejmuje niewielkie instalacje w gospodarstwach domowych i znacznie bardziej rozbudowane przemysłowe systemy grzewcze.
Jak wynika z informacji pochodzących z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, w Polsce ok. 300 tys. nieruchomości korzysta z ogrzewania na pellet. To stosunkowo niewiele, gdy weźmie się pod uwagę, że w całym kraju łącznie działa ok. 5 mln kotłów na paliwa stałe. Warto jednak pamiętać, że ten materiał opałowy jest dość krótko obecny na rynku. Pierwszy na świecie wytwarzający go zakład powstał bowiem w latach 70. XX w. w USA. W Polsce pojawił się jeszcze później – jego zalety zaczęto doceniać dopiero w XXI w.
Koszty ogrzewania pelletem
Ważnym aspektem, który należy uwzględnić, zadając sobie pytanie, czy warto zdecydować się na ogrzewanie na pellet, są koszty z nim związane. Zawirowania na rynku surowców energetycznych wywindowały stawki do rekordowo wysokich poziomów. W efekcie, w szczycie cenowym za 1 tonę wysokiej jakości paliwa do kotła tego rodzaju, trzeba było zapłacić nawet 3000 zł. Obecnie, czyli w połowie 2023 r. ceny nieco spadły, ale i tak są bardzo wysokie i wynoszą 1600-2300 zł za 1 tonę.
Obecnie trudno uznać koszty pelletu za najatrakcyjniejsze na rynku surowców grzewczych, choć dość daleko im do najdroższych technologii elektrycznych i olejowych. Warto jednak zauważyć, że istnieją inne, tak samo ważne zalety, które w opinii wielu osób sprawiają, że warto zainwestować w ogrzewanie kotłem zasilanym paliwem stałym w formie granulatu drzewnego. Jakie właściwości decydują w takim razie o popularności tego źródła ciepła?
Komfort obsługi kotła na pellet
Poza wydatkami na zakup samego paliwa z punktu widzenia użytkownika równie ważna jest wygoda obsługi gwarantowana przez kocioł na pellet. Czy warto z tego powodu się na niego zdecydować? Jeśli chodzi
o nowoczesne urządzenia wysokiej jakości, to bez wątpienia tak, ponieważ zapewniają one duży komfort obsługi. Ich niepodważalną zaletą jest automatyzacja ogrzewania w znacznym zakresie, co odciąża właściciela od częstego dodawania paliwa czy czyszczenia wyposażenia. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to dorzucanie materiału opałowego do paleniska raz na kilka-kilkanaście dni.
Najnowocześniejsze kotły na pellet tym bardziej warto polecić, jeśli są wyposażone w zdalne sterowanie. Dzięki możliwości obsługi sprzętu z poziomu aplikacji instalowanej na smartfonie z dowolnego miejsca na świecie z dostępem do internetu da się kilkoma kliknięciami ustawić parametry ogrzewania. Zaawansowane oprogramowanie często gwarantuje też optymalizację spalania i pozwala na uzyskanie maksymalnie wydajnej pracy, co warto uznać za kolejną zaletę.
Pellet – ekologiczne paliwo przyjazne środowisku?
Wydatki związane z utrzymaniem ciepła w nieruchomości są kluczowe z perspektywy jej użytkowników
i właścicieli, jednak współcześnie coraz większą uwagę zwraca się także na standardy ekologiczne. Jak pod tym względem prezentuje się kocioł na pellet? Można stwierdzić, że bardzo dobrze – niektórzy uznają go wręcz za najprzyjaźniejsze środowisku paliwo stałe. To niewątpliwa zaleta, którą warto brać pod uwagę, zastanawiając się nad wyborem tego źródła ciepła.
Granulat drzewny można uznać za ekologiczny surowiec grzewczy m.in. dlatego, że jego zastosowanie wiąże się z zerowym bilansem CO2. Oznacza to, że spalanie pelletu w kotle pozostaje bez wpływu na poziom dwutlenku węgla w atmosferze. Można go postrzegać jako przyjazny otoczeniu również dlatego, że powstaje z odpadów, a więc znika konieczność pozyskiwania paliwa w odrębnych, szkodliwych dla natury procedurach. Za ekologiczną zaletę, którą sprawia, że warto zainteresować się tym materiałem do ogrzewania, należy uznać możliwość wykorzystania pochodzącego z jego spalania popiołu w celu nawożenia gleby.
Czy warto zamontować ogrzewanie na pellet?
Podsumowując, istnieją określone zalety pelletu, które powodują, że jego wybór jako źródła ciepła dla nieruchomości jest jak najbardziej rozsądną decyzją. To pod wieloma względami dobra konkurencja dla popularniejszych surowców do ogrzewania budynku w rodzaju węgla, oleju czy gazu. Trzeba jednak pamiętać, że poza jakością samego paliwa znaczenie dla wydajności i kosztów utrzymania odpowiednich temperatur w budynku ma urządzenie grzewcze, dlatego warto inwestować w wysokiej jakości palniki na pellet, które oferuje nasza firma. Zapraszamy do zapoznania się z asortymentem!