Trudno wyobrazić sobie przedsiębiorstwa produkcyjne, które nie wykorzystują w swej codziennej pracy specjalistycznych maszyn i linii do produkcji. Nowoczesne urządzenia i technologie znacznie ułatwiają i przyspieszają produkcję oraz sprawiają, że staje się ona wydajniejsza. Jak zaprojektować linię produkcyjną, aby zapewniała ona skuteczną i bezpieczną pracę?

 

Jak zaprojektować linię produkcyjną?

Właściwie wykonana linia produkcyjna zapewnia efektywność i wydajność poszczególnych procesów. Kluczowym etapem budowy konstrukcji jest jej właściwe zaprojektowanie. Najlepiej w tej kwestii zaufać ekspertom i nawiązać współpracę z renomowaną firmą projektującą, która specjalizuje się w automatyzacji procesów. Ważne jest, aby zrobotyzowana linia produkcyjna była w pełni dostosowana do wymagań i specyfikacji przedsiębiorstwa.

 

Zautomatyzowana linia produkcyjna – od czego zacząć projektowanie?

Na to, jak powinna wyglądać linia produkcyjna, mają wpływ przede wszystkim potrzeby produkcyjne danego przedsiębiorstwa. Etap projektowania jest niezwykle ważny. Niedopatrzenia powstałe na podczas realizacji tego kroku mogą prowadzić m.in. do wydłużonego czasu cyklu oraz zwiększonych kosztów transportu wewnętrznego w zakładzie.

Projektowanie systemu warto zatem rozpocząć od zastanowienia się nad tym, jakie ustawienie linii będzie najdogodniejsze, a także jakie funkcje i parametry powinna posiadać konstrukcja. Podczas tworzenia projektu warto wziąć pod uwagę również ergonomię pracy oraz wymagania przedsiębiorstwa w zakresie produkcji. Miej na uwadze, że strategia produkcyjna, wydajność, a często też oferta przedsiębiorstwa mogą zmieniać się w czasie. Dobrze zatem, aby automatyczna linia produkcyjna była łatwa w rozbudowie w przyszłości. Zamiast bowiem tworzyć od podstaw nową konstrukcję za kilka lat, ekonomiczniejszym i wygodniejszym rozwiązaniem jest aktualizacja istniejącej linii produkcyjnej.

 

Nowoczesne linie produkcyjne – kolejne etapy projektowania

Planując linię produkcyjną, weź pod uwagę nie tylko architekturę oraz rozlokowanie sprzętów. Profesjonalny projekt powinien bowiem uwzględniać również inne czynniki, takie jak kontrola jakości, zapotrzebowanie na sprzęt oraz pozostałe zasoby, zwłaszcza powierzchniowe, surowcowe i kadrowe. Ponadto projektując system, trzeba też wziąć pod uwagę kwestię zarządzania odpadami z linii produkcyjnej, jak również wymagania transportowe.

Aby zwiększyć funkcjonalność linii produkcyjnej, zastanów się nad zastosowaniem w niej dodatkowych funkcji i udogodnień. Na przykład, linia produkcyjna do obróbki drewna i wytwarzania pelletu może być wyposażona w przydatne technologie, takie jak zamontowany nawilżacz do surowców, połączenie ślimaka podającego i mieszałki w jednym systemie oraz inne rozwiązania.

 

Budowa linii produkcyjnej

Po zakończeniu etapu koncepcyjnego i zatwierdzeniu przez klienta projektu linii produkcyjnej, można przystąpić do utworzenia elementów konstrukcji maszyn i stanowisk. Na tym etapie konieczne jest również równoległe przeprowadzanie testów w celu stwierdzenia prawidłowego działania urządzeń. Kolejny krok to rozruch w docelowej fabryce. Specjalista wprowadza ustawienia mechaniczne maszyn i uruchamia właściwe sterowanie linią. Następnie automatyczna linia produkcyjna zostaje oddana do użytku. Klient otrzymuje pełną dokumentację techniczną, instrukcję urządzenia oraz deklarację zgodności WE. Dokładna dokumentacja zawiera niezbędne informacje dotyczące wdrażania projektu. Specjalista przeprowadza również krótkie szkolenie z obsługi sprzętu.

 

Najlepsza linia produkcyjna do obróbki drewna – czyli jaka?

Projektując linię produkcyjną, należy wziąć pod uwagę kilka, wskazanych wyżej czynników. Proces projektowania jest zatem podobny w przypadku większości konstrukcji, wykorzystywanych w różnych branżach i dziedzinach przemysłu. Odpowiedni dobór poszczególnych elementów i urządzeń pozwala dostosować linie do potrzeb, specyfikacji oraz przede wszystkim wytwarzanych produktów przez konkretne przedsiębiorstwa.

Na przykład, nowoczesne linie do produkcji pelletu oferowane przez TechnoMaszBud to zaawansowane, wydajne urządzenia umożliwiające nie tylko produkcję pelletu opałowego na użytek własny i sprzedaż, ale też przygotowanie granulowanych pasz dla zwierząt. Taśma produkcyjna z łatwością przetwarza odpady zbożowe, siano, trawę, plewy, łuski nasion, trociny twardych i iglastych gatunków drewna oraz inne pozostałości roślinne. Solidna i niezawodna maszyna umożliwia nawet obróbkę odpadów po produkcji tworzyw sztucznych, a także wytwarzanie mieszanek paszowych ze zbożowym składem.

Wybierając linie do produkcji pelletu dla swojego zakładu, przedsiębiorstwa czy gospodarstwa rolnego, weź pod uwagę parametry maszyn. Modele o najwyższej wydajności, wynoszącej nawet 40-43 kW, umożliwiają sprawną i bezproblemową produkcję przez wiele lat. W przypadku mniejszych gospodarstw czy zakładów optymalnym wyborem może okazać się natomiast zautomatyzowana linia produkcyjna o mocy od około 11 do 25 kW.