Odpowiednia produkcja pelletu ma bardzo duży wpływ na jego prawidłowe i efektywne spalanie. Zbyt wilgotny opał lub pellet cechujący się niską jakością nie tylko zanieczyszczają powietrze, którym oddychają również domownicy, ale mogą także prowadzić do powstawania spieków. Warto przy tym wspomnieć, że spieki pelletu zwykle odkładają się w trudno dostępnych zakamarkach pieca, a w przypadku ich większego nagromadzenia mogą prowadzić do cofania się dymu oraz pyłu. Niskiej jakości pellet, mimo atrakcyjnej ceny, wpływa również na mniejszą wydajność spalania, co w ostatecznym rozrachunku niekiedy oznacza, że starannie dobrany, nieco droższy opał pozwala na większą oszczędność domowego budżetu. Dlatego warto dowiedzieć się, jak rozpoznać dobry pellet i zyskać pewność, że proces spalania będzie przebiegał w płynny, niezakłócony niczym sposób.

 

Jak rozpoznać dobry pellet i w jaki sposób wpływa on na proces spalania?

Zastanawiając się, jak rozpoznać dobry pellet, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość surowców, z których jest on wykonany. Aby otrzymać pełnowartościowy, dobrze spalający się produkt, należy użyć starannie dobranych surowców, które będą cechowały się jak najmniejszą zawartością zbędnych wypełniaczy.

Co więcej, dla prawidłowego spalania pelletu bardzo duże znaczenie ma jego wilgotność. Nieodpowiedni proces suszenia lub sposób przechowywania poszczególnych surowców mogą prowadzić do zbyt dużego zawilgocenia opału, który w efekcie nie będzie się wydajnie spalał. Dlatego podczas produkcji pelletu warto upewnić się, że wszystkie surowce pochodzą od godnych zaufania producentów, a ich deklarowana wilgotność jest zgodna ze stanem faktycznym. W przypadku korzystania z usług nowych dostawców wilgotność surowców można między innymi sprawdzić za pomocą miernika wilgotności, co zmniejszy ryzyko nieudanej inwestycji. Warto również pamiętać, że pellet może ulec zawilgoceniu w transporcie, dlatego na czas trasy należy go dobrze zabezpieczyć.

 

Parametry produkcji pelletu – o czym warto pamiętać?

Podczas produkcji pelletu niezwykle ważna okazuje się odpowiednia obróbka cieplna i dobrze dobrana moc peleciarki. Z tego powodu przed rozpoczęciem procesu produkcji warto zwrócić uwagę na takie parametry jak temperatura, ciśnienie czy moc obrotowa. Niezwykle ważny staje się także odpowiedni dobór matrycy pod względem średnicy jej otworu, kąta otworu czy grubości. W przypadku upewnienia się, że wszystkie parametry są dobrze dobrane i zauważenia, że mimo to pellet nie wyróżnia się zbyt wysoką jakością, warto zdecydować się na konserwację poszczególnych maszyn oraz na upewnienie się, że nie mają one żadnych uszkodzeń lub zużytych elementów.