Pellety to małe granulki o średnicy 4–8 mm i długości od 0,5 do 7 cm. Produkowane są na specjalistycznym sprzęcie - peleciarce i przeznaczone głównie do ogrzewania. W Polsce ten produkt stał popularny nie tak dawno temu. Jedną z głównych zalet jest to go ekologiczność.

Ważna zaleta to możliwość wykorzystania pelletu w systemach zautomatyzowanych: sypki granulat zasypywany jest do specjalnego zbiornika i podawany do kotła w sposób zautomatyzowany, bez udziału człowieka w tym procesie. To znaczący plus w stosunku do innych rodzajów paliw stałych: drewna, węgla, itp. które dla podtrzymania procesu spalania należy regularnie wkładać ręcznie do paleniska. Granulki paliwa dobrze zatrzymują ciepło, co oznacza, że ​​w Twoim domu lub mieszkaniu zawsze będzie dużo ciepła i będzie wygodnie.

Niski stopień wilgotności przyczynia się do szybkiego rozpalenia peletu, wysokiej wydajności, wymianie cieplnej i wydłuża czas pracy kotła na jednym załadunku.

Przy projektowaniu systemu ogrzewania w prywatnym domie, kwestia wyboru źródła ogrzewania stoi dość ostro.

 

 


Jeśli mówimy o łatwości użytkowania, najlepszym wyborem będą pellety, które pozwalają zautomatyzować proces ogrzewania. Dofinansowanie na kotły pelletowe funkcjonuje w ramach programu antysmogowego Czyste Powietrze, którego celem jest ograniczenie emisji szkodliwych dla ekosystemu produktów spalania. Program działa na zasadach refundacji części kosztów, poniesionych przez inwestora na przedsięwzięcie termomodernizacyjne lub wymianę starych pieców i kotłów. Dofinansowanie przeznaczane jest w formie dotacji lub pożyczki w maksymalnej kwocie 90% kosztów inwestycji.

 

Ile peletu trzeba na sezon grzewczy?

Aby obliczyć zużycie w sezonie grzewczym, musisz wiedzieć:

• moc kotła (Mk);

• czas trwania sezonu grzewczego (M).

Zużycie = (Mk × M × 24 h × 30 dni × 0,7) / 4,9 kWh.

We wzorze dla dokładniejszych obliczeń uwzględniono współczynnik 0,7, ponieważ kocioł nie będzie działał przez cały czas z pełną wydajnością. 4,9 kWh - wartość opałowa 1 kg pelletu.

Przeciętny polski dom ma od 126 do 150 m2 powierzchni użytkowej.

Przykład obliczenia dla prywatnego domu o powierzchni 135 m2 do którego potrzebny jest piec 13 kW i czas trwania sezonu grzewczego 6 miesięcy. Wykonamy obliczenia według wzoru:

Zużycie = (13 × 6 × 24 × 30 x 0,7) / 4,9 = 8 022 kg pelletu. Szacunkowo do ogrzewania domu o powierzchni 135 m2 na zimę trzeba zużyć 8 ton pelletu opałowego.

 

Z czego produkują pelety

Do produkcji pelletu biorą odpady drzewne takie jak: pył, wióry, trociny itp. – nadaje się każdy surowiec zawierający ligninę.

 

Jakie jest zastosowanie pelletu?

Jak wspomniano wcześniej, głównym zastosowaniem pelletu są kotły grzewcze. Oprócz kotłów dostępne są piece grillowe z automatycznym podawaniem pelletu. W nich można ugotować pyszne dania z grilla.

Pelety są aktywnie wykorzystywane przez rolników jako ściółka dla kóz, bydła, zwierząt domowych i innych zwierząt. Pellety dobrze wchłaniają płyny i nieprzyjemne zapachy. Stanowią doskonałą alternatywę dla słomy. Na słomie szybko rosną grzyby i chorobotwórcze mikroorganizmy, które prowadzą do rozwoju chorób alergicznych u zwierząt. Jest niepraktyczna, zajmuje dużo miejsca podczas przechowywania i transportu. Dlatego stosowanie pelletów jest najlepszą opcją: są łatwiejsze w transporcie i przechowywaniu, są ciepłe, miękkie i wygodne. Jednak nie tylko rolnicy zauważyli w peletach takie zalety, jak zdolność pochłaniania dużej ilości wilgoci, neutralizacji zapachów. Pelety drzewne są często stosowane przez producentów oferujących wypełniacze dla kotów. Miękkie, nieprzywierające do kocich łapek granulki są bardzo popularne.