Pellet iglasty czy liściasty – przedstawiamy różnice
Pellet to ekonomiczna, ekologiczna i wydajna alternatywa dla tradycyjnych paliw stosowanych do ogrzewania domów, firm czy obiektów użyteczności publicznej. Charakteryzuje się małą ilością popiołu, wysoką kalorycznością i niewielkim wpływem na atmosferę. Nic zatem dziwnego, że jest tak popularnym paliwem. Jaki pellet lepszy: iglasty czy liściasty? Jakie są między nimi różnice i podobieństwa? Wyjaśniamy.
Z czego powstaje pellet?
Ten rodzaj granulowanego paliwa powstaje z różnych rodzajów biomasy. Najczęściej produkuje się go z drewna z upraw energetycznych, kory, odpadów drewnianych, słomy, łupin orzechów czy pestek. Można go podzielić na rodzaje na podstawie surowca, z którego powstał. I tak wyróżnia się wersję drzewną, która powstaje ze zrębek, trocin i innych resztek powstałych w procesie obróbki drzew liściastych bądź iglastych. Wariant agro tworzy się z kolei z odpadów powstałych w efekcie prac rolniczych, np. biomasy, siana czy słomy. Opał słonecznikowy powstaje natomiast z łusek ziaren słonecznika.
Pellet z drzew iglastych czy liściastych – podstawowe różnice
Najbardziej efektywnym opałem jest wariant pozyskiwany z drzew. Surowiec, czyli trociny oraz zrębki liściaste i iglaste są oczyszczane z zanieczyszczeń, rozdrabniane, suszone, a następnie sprasowywane pod ciśnieniem do postaci niedużych granulek.
Pellet liściasty, jak nazwa wskazuje, jest wytwarzany z trocin, zrębków i odpadów gatunków drzew z liśćmi, a iglasty – z odmian z igłami. To jednak niejedyne różnice między nimi. Te dwa rodzaje opału różnią się ponadto gęstością, kolorem, wielkością poszczególnych granulek, a nawet zapachem uwalnianym podczas spalania. To wszystko wpływa także na wydajność i jakość paliwa.
Który z przedstawionych rodzajów opału jest lepszy: pellet z drzew iglastych czy liściastych? Oba warianty cechują się dobrą kalorycznością i wydajnością, ale pellet iglasty ma nieco lepsze parametry niż jego odpowiednik z gatunków liściastych. Przed obróbką to gatunki drzew z liśćmi mają lepsze parametry opałowe i są wydajniejsze. Jednak podczas procesu prasowania, a następnie granulacji materiał zmienia swą gęstość, a to ten właśnie parametr w największej mierze decyduje o wartości opałowej surowca.
Paliwo sosnowe ma jaśniejszą barwę niż np. dębowe, przez co trudniej pomylić je z agropelletem albo opałem wzbogaconym szkodliwymi dodatkami i pyłami. Warto również podkreślić, że opał pozyskiwany z drzew iglastych ma lepsze parametry energetyczne i lepiej się rozpala ze względu na zawartość związków żywicznych. Panuje błędne przekonanie, że żywice wpływają negatywnie na palność. W rzeczywistości są one jednym z naturalnych czynników, które oddziałują korzystnie na walory energetyczne palenia.
Opał sosnowy ma ponadto niższą kaloryczność w przeliczeniu na metr przestrzenny, ale wyższą w przeliczeniu na masę. Sięga ona nawet ponad 5 kWh z kilograma produktu. Poza tym surowiec ten iskrzy podczas spalania i wydziela piękny zapach. Zapewnia bardzo dobry efekt w postaci ciepła. Spala się szybciej niż liściasty odpowiednik.
Pellet z drzew iglastych czy liściastych – który jest lepszy?
Który rodzaj opału jest lepszy? Niełatwo odpowiedzieć na to pytanie. Z reguły paliwo sosnowe okazuje się nieco lepszym rodzajem paliwa niż np. dębowe z uwagi na lepsze parametry spalania. Pamiętaj jednak, aby zawsze indywidualnie sprawdzać parametry każdego paliwa. Może się bowiem okazać, że konkretny opał sosnowy będzie miał gorsze parametry i wydajność niż np. dany pellet dębowy. Niemniej każdy z nich jest świetny do palenia w piecu.
Jeżeli spojrzysz na wartość opałową najbardziej popularnych gatunków paliwa, takich jak pellet sosnowy, dębowy, olchowy, bukowy, brzozowy czy modrzewiowy, to zauważysz, że ich parametry są zbliżone i wahają się między 4,1 a 4,4 kWh/kg. To oznacza, że cechują się dobrą kalorycznością i wydajnością. Spełniają swą kluczową funkcję, czyli bardzo dobrze się palą.
Wybierając konkretny rodzaj paliwa, zwróć uwagę na jego skład. Ważne, aby był on czysty i bez chemicznych dodatków. Bardzo istotna jest też kaloryczność opału sosnowego bądź dębowego.
Jeśli jesteś zainteresowany produkcją pelletu, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy pomogą dobrać profesjonalne maszyny do produkcji pelletu firmy TechnoMaszBud zgodnie z Państwa potrzebami