Różnorodne formy karmienia dostępne na rynku są niejednakowo odżywcze dla zwierząt. Odpowiednia pasza dla kóz mlecznych i koźląt powinna odznaczać się wysokim poziomem witamin i węglowodanów. Żywienie musi stawiać na dobrej jakości składniki, które można łatwo trawić. Najlepszym sposobem na uzyskanie takiego pożywienia jest wykorzystanie procesu ekstruzji. Powstałe w jego wyniku płatki lub pałeczki świetnie sprawdzają się w każdym gospodarstwie. Zobacz koniecznie zalety tej formy pokarmu.

1. Lepsza przyswajalność paszy dla kóz

Wysoko odżywcza pasza dla kozy mlecznej musi mieć dobrą przyswajalność. Dzięki temu zwierzę czerpie z mniejszej ilości granulatu więcej składników, witamin i minerałów. Ma to również ogromne znaczenie przy prawidłowym żywieniu koźląt. Ekstruzja polega na rozdrobnieniu i sprasowaniu ziaren, w wyniku czego powstaje pożywny produkt. W ekstruderze w przeciągu kilku chwil zachodzą procesy, które mają też wpływ na eliminację drobnoustrojów i elementów trudnych do strawienia. Potraktowane w ten sposób zboże nadaje się dużo lepiej dla gatunków hodowlanych.

2. Dużo składników odżywczych w mniejszej ilości pożywienia dla kozy mlecznej

Przyswajanie pokarmu na poziomie 90% to wyjątkowy wynik, jakim może się poszczycić pasza dla koźląt i kóz mlecznych z ekstrudera. Jego efektywność podczas żywienia jest też wynikiem sprasowanych składników mieszanki zbożowej. Wszystko, co włożysz do maszyny, zostaje rozdrobnione i poddane obróbce ciśnieniowej i cieplnej. Ta druga nie wpływa na zmniejszenie się ilości żadnych ważnych elementów ani minerałów, ponieważ trwa zaledwie chwilę. Uzyskany granulat jest większy od ziaren, co pozwala też na łatwiejsze nabieranie i przeżuwanie.

3. Własny skład – najlepszy dla kozy mlecznej i koźląt

Ogromną zaletą wykorzystania ekstruderów w gospodarstwach przydomowych oraz przemysłowych jest to, że sam decydujesz o proporcjach poszczególnych składników. Możesz świadomie zaplanować ekologiczne i zdrowe żywienie kóz mlecznych i koźląt, dzięki samodzielnie przygotowanej paszy. To rozwiązanie daje Ci stuprocentową pewność tego, co i jakiej jakości znalazło się w mieszance zbożowej. Dzięki temu też skomponujesz różne składy pożywienia dla konkretnych zwierząt.

4. Łatwiejsze trawienie paszy dla kóz

Jednak nawet najlepsze zboże dodane do mieszanki samodzielnie nie będzie tak wysoko przyswajalne i łatwo strawne jak produkt procesu ekstruzji. Składniki takiej paszy dla kóz mlecznych i koźląt są odpowiednio przetworzone. Ciężka skrobia zmienia się w proste cukry, a białka ulegają denaturacji. W ten sposób powstają przyjazne właściwemu żywieniu i delikatnym układom pokarmowym węglowodany i aminokwasy. Te przemiany są bardzo ważne, by zmniejszyć ilość odpadów trawiennych.

5. Eliminacja grzybów i bakterii chorobotwórczych, na które podatne są koźlęta

Nie można też zapominać, że w wielu miejscach, także w pokarmie czekają zagrożenia. Grzyby i bakterie chorobotwórcze zagrażają przede wszystkim koźlętom, ale również kozom mlecznym. Żeby wykluczyć obecność drobnoustrojów z ich żywienia, należy poddać paszę obróbce cieplnej. Jak już zostało to wyżej wspomniane, taki proces zachodzi w ekstruderze. Jego celem jest właśnie dezynfekcja mikroflory, by nic nie mogło zaszkodzić delikatnym organizmom młodych zwierząt, ale także tych dorosłych.

6. Większy przyrost masy i ilości produkowanego mleka u kóz

Hodowla zwierząt gospodarskich, niezależnie od tego, czy jest ona mała i na własne potrzeby, czy do celów przemysłowych, nastawiona jest na pewne zyski. Żeby je osiągnąć, należy postawić na efektywną w żywieniu paszę dla kóz mlecznych i koźląt. Poprawienie przyswajalności składników odżywczych i ułatwienie ich trawienia wpływa na szybki przyrost masy u młodych i zwiększoną produkcję mleka u matek. Dlatego zakup ekstrudera nie jest tylko ekologicznym rozwiązaniem, ale też ekonomiczną strategią dla Twojego biznesu.

7. Łatwy transport i przechowywanie paszy dla kozy mlecznej

Wielkość Twojego gospodarstwa nie decyduje też o potrzebie lub jej braku praktycznego składowania paszy. Mała, jak i duża hodowla kóz mlecznych i koźląt wymagają zrobienia pewnego zapasu pokarmu, a czasem konieczny jest również jego transport. Na takie sytuacje także ma wpływ forma granulatu powstałego w wyniku ekstruzji ziaren. Cały proces rozdrabniania, podgrzewania i prasowania prowadzi do powstania zwartych i niekruszących się płatków lub pałeczek, które nie ulegają degradacji przy przewożeniu lub po upływie dłuższego czasu.

Wybierz najlepszy sposób na żywienie kóz mlecznych i koźląt

Różne metody żywienia kóz mlecznych oraz koźląt nie są tak skuteczne, jak przy wykorzystaniu procesu ekstruzji. Zalety powstałego w jej wyniku pokarmu są liczne i mają znaczący wpływ na prawidłowy rozwój zwierząt, przyrost ich masy, a także ilość produkowanego mleka. Jeśli chcesz zacząć samemu komponować dla nich dietę, wypróbuj do tego mieszalniki do pasz od sklepu TechnoMaszBud. Na naszej stronie znajdziesz też wysokiej jakości ekstrudery do pasz, w które zachęcamy się zaopatrzyć, jeśli zależy Ci na efektywnej i ekologicznej hodowli.