Poszczególne rodzaje pokarmu są przyswajane przez organizm w różnym stopniu. Żeby osiągnąć jak najwyższy tego poziom, warto produkcję pasz dla zwierząt gospodarskich przeprowadzać samemu. Wykorzystując do tego proces ekstruzji, zapewnisz żywienie najlepszej jakości dla trzody i drobiu. Pozwoli to na zrównoważony rozwój i satysfakcjonujący przyrost masy. Gatunki hodowlane czerpią z takiego pożywienia dużo więcej witamin i minerałów, a także mają dzięki niemu zapewnione łatwiejsze trawienie. Dowiedz się więcej na jego temat i wypróbuj je u siebie.

Jak wygląda samodzielna produkcja paszy dla zwierząt?

Wytwarzanie zdrowej i pełnowartościowej paszy dla zwierząt hodowlanych nie jest ani trudne, ani czasochłonne. Produkcja metodą ekstruzji w pomieszczeniach gospodarskich wymaga jedynie odpowiedniego urządzenia. Do ekstrudera nasypuje się odpowiednie mieszanki ziaren, których skład sam dostosowujesz do potrzeb żywieniowych drobiu, czy trzody. Maszyna przeprowadza proces rozdrobnienia ich i sprasowania pod ciśnieniem w granulat o wybranym kształcie. Jest on łatwo przyswajalny i bogaty w potrzebne minerały i witaminy.

Zdrowsze żywienie zwierząt hodowlanych

Taki sposób przygotowywania pokarmu jest najlepszą metodą na uniknięcie niepożądanych składników. Sam decydujesz, czego użyjesz do ekstruzji poszczególnych pasz dla gatunków gospodarskich. Dzięki samodzielnej produkcji granulatu będziesz prowadzić ekologiczną hodowlę opartą o wysoką jakość żywienia. Ekstruder daje możliwość dostosowania mieszanki do konkretnych zwierząt, więc jest to urządzenie dość uniwersalne. Pozwala też karmić nie tylko dorosłe, ale również młode osobniki. 

Bardziej odżywcze i lepiej przyswajalne pasze dla zwierząt gospodarskich

Bogate w składniki odżywcze pożywienie umożliwia szybszy przyrost masy i lepszy rozwój. Produkcja paszy metodą ekstruzji to nie tylko rozdrobnienie ziaren, ale też obróbka termiczna i ciśnieniowa. Dzięki temu żywienie zwierząt hodowlanych jest bardziej efektywne, gdyż ten proces zmienia elementy trudne do strawienia w lepiej przyswajalne węglowodany. Dla gatunków gospodarskich jest to więc również bezpieczniejszy i zdrowszy pokarm. Szczególnie ważne jest to dla młodych osobników.

Eliminacja drobnoustrojów podczas ekstruzji pasz

Istotnym aspektem ekstruzji jest eliminacja grzybów i bakterii chorobotwórczych. Produkcja paszy dla zwierząt hodowlanych tą metodą zakłada podgrzanie przez krótką chwilę ziarna, co powoduje wymarcie wszystkich niebezpiecznych drobnoustrojów. Jednak nie zmniejsza to ilości witamin i składników odżywczych, dzięki temu, że obróbka cieplna trwa przez moment. Szczególnie koźlęta, kurczaki i inne młode są narażone na różne schorzenia, które wynikają z niedostatecznej jakości żywienia, więc konieczne jest przy nich zastosowanie tego typu rozwiązań.

Ekstruzja pasz i składniki odżywcze

Przyswajalność paszy przez zwierzęta gospodarskie wytworzonej metodą ekstruzji sięga 90%. Jest to imponujący wynik, nieosiągalny innymi sposobami. Gatunki hodowlane potrzebują do właściwego wzrostu mniej tego pokarmu niż w przypadku żywienia pozostałymi metodami. Proces produkcji pozwala zachować cenne minerały, witaminy, aminokwasy i składniki odżywcze ze zboża. Używając ekstrudera, możesz mieć pewność, że powstałe płatki lub pałeczki są pełnowartościowym, zdrowym i ekologicznym produktem.

Najefektywniejszy sposób produkcji paszy

Wysokiej jakości maszyny, które upraszczają prowadzenie gospodarstwa, są na przykład w ofercie sklepu TechnoMaszBud. Znajdziesz tutaj też sprzęt do ekstruzji, która pozwala na szybką i prostą produkcję paszy dla zwierząt hodowlanych. Dzięki takiemu rozwiązaniu zapewnisz różnym gatunkom żywienie, które przewyższa inne rozwiązania pod różnymi względami. Ten pokarm to nie tylko odżywcza dieta dla drobiu, czy trzody, ale też łatwy w przechowywaniu granulat. Jest on zwarty i się nie kruszy, więc można go trzymać w odpowiednich workach lub pojemnikach, a także przewozić.

Ekstrudery do paszy dla zwierząt do każdego gospodarstwa

Ekstrudery są nie tylko funkcjonalnym rozwiązaniem, ale też nadają się do różnej wielkości hodowli, małych, średnich i dużych. Dzięki temu możesz rozpocząć produkcję paszy dla zwierząt gospodarskich metodą ekstruzji na własne potrzeby, ale również na przemysłową skalę. W ten sposób zapewnisz właściwe żywienie kaczkom, gęsiom, czy kozom bez względu na to, jak duże masz gospodarstwo. Nie musisz więc powstrzymywać się przed zmianą na lepszy rodzaj pokarmu z powodu liczebności inwentarza.

Postaw na własną produkcję paszy dla swoich zwierząt hodowlanych

Wysokiej jakości pożywienie dla zwierząt gospodarskich powinno mieć w składzie tylko najlepsze elementy. Sam możesz je dobierać i tworzyć granulat łatwostrawny, który dostarczy wszelkich składników potrzebnych do prawidłowego, zdrowego wzrostu. Żeby komponować zestawienia zbóż dla poszczególnych gatunków hodowlanych, koniecznie wypróbuj dedykowane do tego mieszalniki do pasz. Znajdziesz je na stronie tmbpolska.pl, tak samo, jak maszyny do produkcji pokarmu metodą ekstruzji. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi produktami z kategorii Ekstrudery do paszy.