Technologia produkcji peletu oparta jest na procesie zmielenia odpadów oraz rozdrobnionych odpadów drzewnych (trociny) pod wysokim ciśnieniem z nagrzewaniem matrycy. Taki pellet nie zawiera żadnego kleju, poza jednym naturalnym - ligniną, która jest zawarta w materiale roślinnym.

Proces produkcji peletu jest klasycznie zbudowany według następującego schematu:

1.       Zmielenie materiału do odpowiedniej frakcji

2.       Suszenie

3.       Kontrola wilgotności

4.       Peletowanie

5.       Chłodzenie

6.       Pakowanie

 

1. Zmielenie materiału do odpowiedniej frakcji

Nasze młyny bijakowe służą do rozdrabniania ziarna, zrębków, wiórów, fornir, kawałków kory, drobnych odpadów drewna .Frakcja surowca nie może przekraczać średnicy otworów matrycy. Dlatego są potrzebne rozdrabniacze/młyny bijakowe które rozdrabniają materiał do odpowiedniej frakcji. Młyny bijakowe najbardziej pasują do rozdrabniania wiórów, zrębki itp.

2. Suszenie

Materiał o wilgotności powyżej 18% bardzo słabo nadaje się do produkcji peletu. Dlatego surowiec przed peletowaniem musi mieć wilgotność od 10 do 18%. W przypadku wyprodukowania produktu o wysokiej jakości wilgotność powinna wynosić 13% +/- 1%. Aerodynamiczne systemy suszenia przeznaczone są do suszenia materiałów drobnej frakcji (trociny, zrębki, odpady z obróbki drewna) w strumieniu gorącego powietrza.

3. Kontrola wilgotności

Surowce o zawartości wilgoci poniżej 12% są trudne do sklejania podczas peletowania. Dlatego surowce, które są zbyt suche są również złe i wymaga to dozownika z wodą, które zawierają kompletne linię do produkcji pelletu.

4. Peletowanie

Nasze peleciarki i granulatory umożliwiają produkcję peletu oraz mieszanek paszowych. Ich działanie polega na granulowaniu, czyli kleikowaniu cząsteczek, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie wysokiej jakości granulatu o odpowiednich parametrach. Prasowanie odbywa się poprzez przetłoczenie przez matrycę drobnych trocin. Trociny podawane są na matrycę, a następnie wciskane są w otwory poprzez rolki przesuwające się na matrycy.

5. Chłodzenie

Konieczne jest chłodzenie peletu po sprasowaniu.  Chłodzenie zapewnia wysoką jakość produktu końcowego. Kalibratory-chłodnice przeznaczone są do przesiewania i chłodzenia surowców różnego rodzaju.

6. Pakowanie

Oczywiście pakowanie sypkiego granulatu do worków nie odbywa się ręcznie. Ważna jest tutaj dokładność wagi każdego worka i oczywiście szybkość napełniania. Wagopakowarki WP - specjalne urządzenia do pakowania pelletu i innych materiałów sypkich. Zainstalowanie specjalnych przystawek pozwala na pakowanie pelletu o różnych wymiarach z dokładnością do 1 grama. Napełnianie worka 15 kg zajmuje zaledwie kilka sekund. Wagoworkownicy WP w zależności od wydajności są w stanie zapakować do 300 worków pelletu dziennie.