Dobry gatunkowo pellet o wysokiej kaloryczności zapewnia lepszą skuteczność i wydajność spalania. Niska jakość materiału wiąże się z kolei z nadmiernym zużyciem paliwa, a tym samym wyższymi kosztami ogrzewania. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego paliwa. Niestety, pellet dostępny na rynku może różnić się jakością. Dowiedz się zatem, jak sprawdzić, czy pellet jest dobry.

 

Jak sprawdzić jakość pelletu?

Zakup dobrego pelletu do ogrzania domu wcale nie jest prosty. Nie wystarczy wejść do sklepu i wziąć pierwszy z brzegu worek z materiałem opałowym. Podczas spalania niskiej jakości pelletu w piecu pozostaje bardzo dużo popiołu, który się spieka oraz zapycha palnik. Ponadto gorszy pellet może się też cechować gorszą kalorycznością, a tym samym niższą wydajnością i skutecznością spalania. Jeśli chcesz więc, aby jakość pelletu była jak najwyższa, co przełoży się na lepszą efektywność spalania, starannie wybierz paliwo.

Istnieje kilka prostych metod, które pomogą Ci stwierdzić, czy dany pellet jest produktem o dobrej jakości. Jak sprawdzić pellet? Przede wszystkim wykonaj test na zapach. Dobre gatunkowo paliwo wytworzone z trocin i zrębków drzewnych, które nie zawiera sztucznych dodatków, podczas spalania powinno wydzielać woń palonego drewna. Jeżeli spalaniu towarzyszy inny zapach, konieczne jest dokładniejsze przebadanie tego rodzaju pelletu.

Sprawdź również kolor materiału. Pellet powinien mieć jednolitą barwę drewna. Może to być kolor jasny albo ciemny, w zależności od wykorzystanych do jego produkcji surowców. Występowanie fragmentów w innych barwach świadczy o obecności niepożądanych dodatków obniżających jakość pelletu.

Wyznacz też jego ciężar właściwy. Dobrej klasy pellet wytwarzany przez pelleciarki i granulatory cechuje się ciężarem wynoszącym 0,6-0,7 kg/l. Aby obliczyć ciężar właściwy, należy podzielić różnicę wagi pojemnika wypełnionego pelletem i wagi pojemnika pustego przez różnicę wagi pojemnika wypełnionego wodą oraz wagi pojemnika pustego.

Warto też wykonać test wodny, aby wykluczyć obecność sztucznych dodatków w granulacie. W tym celu zanurz pellet w zwykłej wodzie. Jeśli surowiec jest wolny od owych dodatków, ulegnie rozpadowi w cieczy.

 

Jaki pellet najlepiej kupić?

Jaki pellet najlepszy będzie do Twojego pieca? Dobrej klasy biopaliwo charakteryzuje się bardzo niską wilgotnością, wynoszącą około 12%. Kupując najlepszy pellet, weź też pod uwagę ciężar właściwy, który powinien wynosić około 0,65 kg/l. Granulatory i pelleciarki wytwarzają zwykle granulat o długości około 3 cm i średnicy 6-7 mm – dobrej jakości surowiec cechuje się właśnie takimi wymiarami. Co istotne, wszystkie granulki powinny być jednakowej wielkości. Zdecyduj się na materiał o kolorze jednolitym na całej jego powierzchni. Dobry pellet wyróżnia się ponadto gładką powierzchnią, a po spaleniu – niewielką ilością popiołu.

 

Jak sprawdzić kaloryczność pelletu?

Kupując pellet, zwróć też uwagę na informacje dostarczane przez producenta. Dostawcy często opisują na opakowaniach kaloryczność paliwa mierzoną w kilowatogodzinach. To szczególnie przydatna informacja, gdy wiesz, jakie jest zapotrzebowanie Twojego domu na energię (informację tę najłatwiej sprawdzić w Świadectwie Charakterystyki Energetycznego budynku).

Przyjmuje się, że pellet wytworzony z odpadów drzewnych, z certyfikatem DINplusA1, może wygenerować około 4,8-5 kWh/kg energii. W przypadku ogrzania standardowego domu o powierzchni 150 m2 pelletem o tej kaloryczności potrzeba około 4 ton biopaliwa na sezon grzewczy.