Wysokiej jakości pellet cieszy się niesłabnącą popularnością wśród osób, które poszukują wydajnego i ekologicznego sposobu na ogrzanie domu. Ze względu na sposób produkcji pellet nie ma negatywnego wpływu na środowisko i pozwala na przemyślane wykorzystanie resztek różnego rodzaju surowców, takich jak ścinki i trociny z drzew. Oprócz tego dużym zainteresowaniem cieszy się produkcja pelletu ze słomy, który cechuje się wydajnym spalaniem i stosunkowo niską ceną. Aby wybrać najlepsze rozwiązanie do danego gospodarstwa domowego, warto dowiedzieć się, jakie są rodzaje pelletu i czym się one charakteryzują.

 

Jak powstaje pellet i dlaczego warto ogrzewać nim dom?

Chcąc dowiedzieć się, jak powstaje pellet, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na fakt, że jest to rodzaj paliwa opałowego wykonanego z biomasy składającej się zwykle z odpadów drewna (między innymi ze ścinek i trocin) lub ze słomy. Dlatego w celu produkcji pelletu w pierwszej kolejności należy przygotować właściwy surowiec i zmielić go na mniejsze kawałki. Następny krok to dodanie do przygotowanej masy wody i sprasowanie pelletu w sprężarce. Bardzo ważne okazuje się również odpowiednie wysuszenie wyprodukowanego paliwa, ponieważ zbyt wilgotny pellet nie będzie wydajny i może także prowadzić do pojawiania się spieków.

To, z czego zrobiony jest pellet, ma duży wpływ na jego niską emisyjność szkodliwych substancji podczas procesu spalania. Opał składający się przede wszystkim z ekologicznych odpadów i pozbawiony szkodliwych dodatków chemicznych nie wydziela szkodliwego dymu ani nie przyczynia się do wyczerpania naturalnych zasobów w postaci lasów. Okazuje się również godną uwagi alternatywą dla paliw kopalnych oraz gazu ze względu na swoją cenę – stawki za pellet często są niższe niż w przypadku pozostałych paliw, ponadto nie ulegają tak gwałtownym zmianom. W praktyce oznacza to, że pellet z drzew liściastych, iglastych lub ze słomy wiąże się z mniejszymi wydatkami i większym bezpieczeństwem.

Dla wielu osób niewątpliwą zaletą pelletu jest również wygoda jego użytkowania. Pellet okazuje się łatwiejszy do przechowywania niż węgiel, ponadto wiele nowoczesnych kotłów ma specjalny podajnik, który zapewnia automatyczne dodawanie opału do kotła. Warto również zauważyć, że tego typu kotły niekiedy można obsługiwać za pomocą pilota lub smartfona, co pozwala na łatwe kontrolowanie temperatury w całym budynku i na wydajne zużywanie paliwa. Nie bez znaczenia okazuje się także dostępność pelletu – ze względu na rosnącą popularność tego typu paliwa coraz więcej firm oferuje jego zakup w konkurencyjnych cenach.

 

Pellet – rodzaje paliwa, które warto znać

Jak już wspomnieliśmy, dużą zaletą pelletu są surowce, z których powstaje opał. Jeśli zastanawiasz się, z czego robi się pellet, warto zauważyć, że najczęściej jest on wykonywany z pozostałości poszczególnych surowców, między innymi z drewna. W efekcie pellet liściasty lub iglasty nie przyczynia się do zwiększonej wycinki drzew, która stanowi poważne zagrożenie dla środowiska. Ponadto w przypadku takiego paliwa jak pellet rodzaje opału często wynikają również z zastosowania słomy, a niekiedy nawet kartonów czy innych pozostałości mających neutralny wpływ na środowisko i wysoką kaloryczność. Czym wyróżniają się poszczególne rodzaje pelletu i jakie są różnice w ich spalaniu?

Mówiąc, z czego jest pellet, warto przede wszystkim wspomnieć o pellecie drzewnym, który pojawia się w większości ofert przedsiębiorstw oferujących opał. Jego niewątpliwą zaletą okazuje się możliwość wykorzystania odpadków w postaci trocin, co obniża koszty produkcji i ma pozytywny wpływ na środowisko. Z tego też powodu producenci pelletu drzewnego często mają swoje fabryki zlokalizowane w pobliżu tartaków lub decydują się na zawarcie długoterminowych umów dotyczących sprawnego transportu. Produkcja pelletu z trocin ma jednak tę wadę, że niekiedy ciężko kontrolować stałe dostawy takiej samej ilości surowca – bardzo dużo zależy bowiem od działalności poszczególnych tartaków, co niekiedy może wpływać na cenę takiego surowca jak trociny na pellet.

Pellet drzewny możemy również podzielić na dwa rodzaje: pellet iglasty oraz liściasty. W ostatnim czasie większą popularnością cieszy się pellet iglasty ze względu na lepsze parametry podczas spalania. Tego typu pellet okazuje się nieco wydajniejszy, a także łatwiejszy w rozpalaniu, co zwiększa komfort użytkowania kotła i pozwala na szybkie osiągnięcie pożądanej temperatury. Co więcej, ze względu na jego jasny kolor można łatwo rozpoznać, czy nie zawiera żadnych niepożądanych dodatków. Mimo to pellet liściasty również będzie bardzo dobrym wyborem i zapewni wydajną, sprawną pracę pieca.

Innym często spotykanym rodzajem pelletu jest pellet wykonane ze słomy. Tego typu słoma pochodzi z lokalnych upraw zbóż i może powstawać zarówno z pszenicy, jak i owsu czy jęczmienia. Po zebraniu słomy poddaje się ją suszeniu, mieleniu oraz sprasowywaniu w celu uzyskania zwartego pelletu. Tak uzyskane paliwo wyróżnia się bardzo efektywnym spalaniem i neutralnym wpływem na środowisko. Pellet ze słomy może jednak wiązać się z nieco większymi kosztami produkcji ze względu na ograniczenia względem objętości pól oraz pory roku.

 

O czym jeszcze warto pamiętać, wybierając pellet liściasty lub ze słomy?

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na pellet drzewny, czy wykonany ze słomy, warto zwrócić szczególną uwagę na kilka ważnych czynników decydujących o jego wydajności i trwałości. Niezwykle istotny okazuje się sam proces produkcji – od tego, jak się robi pellet, często zależy sposób jego spalania i wydajne ogrzewanie całego budynku. Na przykład zbyt wilgotny pellet, który nie został poddany odpowiedniemu suszeniu lub był przechowywany w złych warunkach, nie będzie się dobrze spalał i może dodatkowo prowadzić do powstawania spieków.

Wybierając pellet, warto także upewnić się, że nie zawiera on żadnych niepożądanych dodatków w postaci chemikaliów czy szkodliwych materiałów nieprzeznaczonych na opał, na przykład pozostałości drewnianych mebli czy drzwi. Złej jakości pellet nie tylko okaże się droższy w użytkowaniu ze względu mniejszą wartość energetyczną, ale także będzie miał bardzo negatywny wpływ na środowisko, w którym na co dzień żyją domownicy i okoliczni sąsiedzi.