Z czego robić paszę dla zwierząt hodowlanych?
Odpowiednie żywienie zwierząt to złożone zagadnienie i zarazem jeden z najistotniejszych aspektów właściwie prowadzonej hodowli. Szczególną rolę w diecie drobiu, bydła czy trzody chlewnej odgrywają dobrze zbilansowane pasze dla zwierząt hodowlanych. Z czego się je produkuje, jakie są zalety stosowania właściwie skomponowanych mieszanek i jak samodzielnie przygotować paszę dla zwierząt gospodarskich? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.
Pasza dla zwierząt – podstawowa klasyfikacja
Ze względu na sposób produkcji i miejsce powstawania pokarmu, pasze stosowane w hodowli zwierząt gospodarskich dzielą się na:
- przemysłowe – produkowane przez przedsiębiorstwa z branży paszowej,
- gospodarskie – wytwarzane w gospodarstwach rolnych na własne potrzeby.
W tym artykule zajmiemy się samodzielną produkcją paszy przez hodowców, odpowiadamy na pytania o to, z czego robi się paszę dla zwierząt i jakie maszyny oraz rozwiązania technologiczne ułatwiają proces produkcji pokarmu w domowych warunkach.
Z czego robi się pasze dla zwierząt?
Nie licząc rozmaitych dodatków, takich jak koncentraty, mączki rybne czy preparaty witaminowe, dodawane w celu zapewnienia zwierzętom hodowlanym odpowiedniej kondycji, podstawowym składnikiem większości pasz pozostają ziarna zbóż. To z nich produkuje się pasze treściwe, przeznaczone do żywienia drobiu, trzody, świń czy bydła. Pasza dla zwierząt produkowana jest przede wszystkim z takich odmian zbóż jak m.in.:
- pszenica – doceniana przede wszystkim w żywieniu drobiu, choć stosowana przy produkcji paszy dla wszystkich zwierząt gospodarskich,
- owies – charakteryzuje się wysoką zawartością włókien, dlatego jest cennym składnikiem pasz dla koni oraz innych zwierząt, których układ trawienny potrafi trawić plewy,
- żyto – jego atutem jest stosunkowo łatwa i tania uprawa, jednak tego rodzaju pasze jedynie w ograniczony stopniu nadają się do karmienia drobiu,
- jęczmień – stosowany zarówno przy karmieniu zwierząt przeżuwających, jak i monogastrycznych. Odpowiedni dla wszystkich zwierząt hodowlanych.
Jak przygotować samodzielnie paszę dla zwierząt?
Do zalet pasz zbożowych zalicza się przede wszystkim ich lekkostrawność, dobrą przyswajalność czy dużą wartość energetyczną. Nie bez znaczenia jest fakt, że tego rodzaju pasza dla zwierząt może być przygotowywana w gospodarstwie rolnym przez samych hodowców. Przygotowując mieszanki paszowe, należy zwracać uwagę na dostosowanie ich składu do indywidualnych potrzeb żywieniowych zwierząt, a także do ich wieku. Choć współczesny rynek oferuje nam niezwykle bogaty wachlarz gotowych mieszanek, produkowane we własnym zakresie pasze dla zwierząt hodowlanych cieszą się w naszym kraju niesłabnącą popularnością.
Ekstruder paszowy – pasze dla zwierząt gospodarskich
Chcąc produkować ekologiczne, łatwo przyswajalne i bogate w wartości odżywcze pasze dla zwierząt na bazie zbóż oraz innych naturalnych składników, warto wyposażyć się w profesjonalny sprzęt. Ekstrudery do paszy to maszyny, które umożliwiają samodzielną produkcję pokarmu dla zwierząt hodowlanych. Wystarczy wsypać ziarno do części roboczej urządzenia, gdzie zostaje ono rozdrobnione, a następnie poddane obróbce cielnej. Niezależnie od tego, z czego jest pasza dla zwierząt, ekstruder to urządzenie, które sprawdzi się zarówno w niewielkim gospodarstwie, jak i przy rozbudowanej hodowli, liczącej wiele gatunków oraz liczne pogłowie.
TMB Polska – producent ekstruderów paszowych
Proces ekstruzji wywołuje głębokie przemiany zachodzące w strukturze ziaren, m.in. rozkład skrobi na cukry proste czy denaturację białek. Dzięki temu pasza dla zwierząt gospodarskich staje się lepiej przyswajana oraz jeszcze bardziej wartościowa. Zapraszamy do zapoznania się z szeroką gamą urządzeń produkowanych przez TechnoMaszBud Polska. Oferujemy ekstrudery o zróżnicowanej wydajności, idealne do małych oraz dużych gospodarstw.