Właściwe żywienie zwierząt wpływa na ich zdrowy rozwój i samopoczucie, co przekłada się na dobre wyniki gospodarstw rolnych, przedsiębiorstw czy zakładów przetwórczych. Hodując zwierzęta, możesz je żywić paszami kupowanymi u dostawców, jednakże praktyczniejszym i często ekonomiczniejszym rozwiązaniem jest samodzielna produkcja karmy. Zobacz, jak się produkuje paszę dla zwierząt.

 

Samodzielna produkcja paszy dla zwierząt – dlaczego warto?

Samodzielna produkcja pasz dla zwierząt da Ci pewność, że podajesz swym zwierzętom odpowiednio dobrane do ich potrzeb pożywienie, o właściwej kaloryczności, wartościach odżywczych oraz smaku. Produkując pożywienie, dobierasz stosowne składniki i po prostu wiesz, co jedzą Twoje zwierzaki. Zaletą karmy powstałej w procesie ekstruzji jest również przystępna forma. Odpowiednia wielkość i kształt sprawiają, że granulki są łatwe do spożywania przez różne zwierzęta. Są ponadto wygodne w nawet długotrwałym przechowywaniu.

Co istotne, dzięki odpowiednim maszynom i składnikom możesz przygotować pokarm dla większości zwierząt domowych – między innymi psów i kotów – jak również gospodarczych, w tym bydła. Prawidłowo przygotowane pożywienie długo utrzymuje się też na powierzchni wody, co sprawia, że jest odpowiednie dla ryb.

 

Jak się produkuje paszę dla zwierząt?

Profesjonalna produkcja paszy dla zwierząt wcale nie wymaga specjalistycznych zakładów przetwórczych i zaawansowanych linii produkcyjnych. Oczywiście, jeśli prowadzisz zakład przetwórstwa mięsnego i wytwarzasz karmę dla zwierząt w puszkach, potrzebujesz rozbudowanych, indywidualnie dostosowanych do potrzeb przedsiębiorstwa linii technologicznych. Jeśli jednak masz mniejszy biznes albo gospodarstwo, równie dobrze sprawdzą się ekstrudery do paszy dostępne w naszej ofercie.

Aby wyprodukować paszę, niezbędny jest zatem specjalny sprzęt (ekstruder) oraz surowiec, z którego zostanie ona wytworzona. Jak się produkuje pasze? Ogólna zasada działania tego typu urządzeń jest dość prosta, jednakże wiele nowoczesnych rozwiązań technologicznych w istotny sposób poprawia bezpieczeństwo, wydajność i kontrolę nad finalnym produktem. Ekstrudery do paszy i karmy dla zwierząt przetłaczają surowiec pod wysokim ciśnieniem poprzez specjalne matryce o określonym kształcie. Cały proces odbywa się w wysokiej, przekraczającej 150 stopni Celsjusza temperaturze.

Ekstrudery umożliwiają przygotowanie różnych rodzajów suchej karmy opartych na mące kukurydzianej albo pszennej, czyli tym, z czego produkuje się pasze dla zwierząt najczęściej. Liczba przepisów jest bardzo duża, a dobór odpowiednich składników dodatkowych determinuje kaloryczność, smak oraz właściwości odżywcze przygotowanego pokarmu. Urządzeniu są wyposażone w dodatkowe grzejniki służące do utrzymania jednolitych warunków przez cały czas działania, co wpływa korzystnie na jakość powstałej karmy. Dzięki tej funkcji możesz kontrolować ustawienie noży i wysokość temperatury, a tym samym wielkość finalnego produktu.