Chcąc mieć pewność, że zwierzęta hodowlane otrzymują wartościowy, odpowiednio zbilansowany i łatwo przyswajalny pokarm, należy korzystać z najnowocześniejszych rozwiązań. Produkcja pasz wysokiej jakości – zarówno na potrzeby własnego gospodarstwa, jak i z myślą o sprzedaży – wymaga odpowiedniego wyposażenia oraz surowców. W tym artykule podpowiemy, co jest niezbędne do wytwarzania karmy, która zapewni zwierzętom zdrowie i dobre samopoczucie, pomagając uzyskać najlepsze efekty w hodowli.

Produkcja paszy dla zwierząt – o tym warto pamiętać

Niezależne od tego, czy produkowany w gospodarstwie pokarm ma pokrywać potrzeby wyłącznie własnej hodowli, czy podejmujemy się produkcji paszy dla zwierząt w celach zarobkowych, kluczowe są odpowiedni sprzęt oraz wysokiej jakości surowce. Własna linia do wytwarzania pożywienia powinna obejmować wydajne urządzenia, takie jak ekstrudery paszowe, prasy czy wagopakowarki, umożliwiające precyzyjne odmierzanie oraz workowanie wyprodukowanej karmy.

Kluczową rolę w procesie produkcyjnym odgrywają ekstrudery, czyli profesjonalne maszyny o wysokiej wydajności, służące do wytwarzania suchych karm z ziaren oraz innych składników. Ich wielką zaletą jest fakt, że za pomocą jednego urządzenia może być przygotowywana rozmaita pasza dla zwierząt – zarówno ta oparta na mące pszennej, jak i kukurydzianej. Wytłaczarki te dzięki zróżnicowanym wydajnościom doskonale sprawdzają się zarówno w gospodarstwach liczących kilka, jak i kilkanaście czy kilkadziesiąt sztuk bydła bądź trzody chlewnej.

Surowce równie istotne co sprzęt

Składniki wykorzystywane do produkcji karm dla zwierząt należy dopasowywać do gatunku hodowanych zwierząt, ich wieku, a także do celu żywienia. Jednym z najważniejszych surowców są zboża, takie jak pszenica, kukurydza, jęczmień, owies, oraz ich produkty uboczne, np. otręby, śruty i słoma. Pokarm dla zwierząt hodowlanych często zawiera również białka roślinne, takie jak soja, rzepak, groch czy fasola, oraz zwierzęce, np. mleko. W przypadku ras mięsnych ważnym składnikiem są również tłuszcze, np. oleje roślinne. Oprócz tego, do produkcji pasz mogą być stosowane rozmaite dodatki, takie jak witaminy, minerały, aminokwasy czy probiotyki, które poprawiają jakość i wartość odżywczą pożywienia.

Ekstruder paszowy – zasada jego działania

Wspominane wcześniej ekstrudery paszowe to specjalistyczne urządzenie stosowane do produkcji wysokojakościowych i trwałych karm zwierzęcych. Zasada działania wytłaczarki opiera się na dwóch procesach: termicznym i mechanicznym. W trakcie procesu termicznego surowce paszowe są narażane na wysoką temperaturę i ciśnienie, co powoduje zmiany w ich strukturze i składzie. W wyniku podwyższonej temperatury następują żelowanie skrobi, które ułatwia trawienie, oraz denaturacja białek, zwiększająca ich przyswajalność.

W procesie mechanicznym mieszanina podlega dużej sile ścisku, co powoduje intensywne mieszanie i przetarcie składników. W efekcie powstaje jednolita masa, z której można wytłoczyć różne kształty, np. granulki, peletki czy wafle. Dzięki zastosowaniu ekstruderów możliwa jest produkcja paszy dla zwierząt, charakteryzującej się wyższą strawnością, przyswajalnością oraz trwałością, które pomagają osiągnąć lepszy wzrost i zdrowie, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów utrzymania hodowli.

Jaki ekstruder do produkcji paszy wybrać?

Dobór odpowiedniego urządzenia do wytwarzania karmy zwierzęcej to jeden z kluczowych elementów wpływających na wydajność oraz efekty procesu produkcyjnego. W ofercie TMB Polska dostępny jest szeroki wybór tego rodzaju maszyn, z których na uwagę zasługują m.in.:

  • ekstruder paszowy EGK-150 – niewielki, kompaktowy sprzęt o wydajności do 150 kg/h. Idealny dla małych gospodarstw lub producentów, wytwarzających pokarm na własny użytek,
  • ekstruder paszowy EGK-200 – średniej wielkości urządzenie, będące w stanie wyprodukować do 200 kg pełnowartościowej karmy w ciągu godziny. Doskonale sprawdzi się w gospodarstwach średniej wielkości lub u producentów, dla których pasze i ich produkcja stanowią dodatkowe źródło dochodów,
  • ekstruder paszowy EGK-350 – duża i wydajna wytłaczarka wytwarzająca do 350 kg/h, która sprawdzi się w najliczniejszych hodowlach oraz przedsiębiorstwach produkcyjnych.

Pomożemy w wyborze idealnego rozwiązania

W trosce o dobrostan zwierząt oraz zapewnienie maksymalnej wydajności produkcji ostateczny wybór ekstrudera paszowego powinien zostać dokonany po konsultacji ze specjalistami TMB Polska. Z przyjemnością doradzimy wybór idealnego rozwiązania, uwzględniając wielkość i specyfikę hodowli oraz indywidualne potrzeby i wymogi hodowcy.