Produkcja paszy dla ryb – o tym musisz pamiętać!

Hodowla własnych zwierząt to dochodowy i bardzo przyjemny interes. Wymaga jednak dużej wiedzy
i przygotowania – w przeciwnym razie spodziewane zyski ze sprzedaży okażą się dużo mniejsze. Jednym ze sposobów na oszczędność i osiągnięcie pożądanych efektów jest własnoręczna produkcja paszy dla hodowlanych ryb stawowych, m.in. karpi i pstrągów. O czym trzeba pamiętać podczas przygotowywania karmy pływającej? Dowiesz się tego dzięki uważnej lekturze niniejszego artykułu, do której serdecznie zachęcamy.
Dlaczego właściwa produkcja paszy dla ryb jest tak ważna?
Każdy hodowca wie, jak istotny jest proces karmienia zwierząt. Od tego zależy wiele rzeczy. Przede wszystkim: zdrowie. Odpowiednio przygotowana pasza dla ryb stawowych nie tylko zapobiega typowym dla tego gatunku chorobom, ale też wzmacnia ich odporność. W efekcie karp cieszy się dużo lepszą kondycją, co przekłada się także na jego rozmnażanie.
Ponadto odpowiednio stworzona karma pływająca ma niebagatelny wpływ na jakość mięsa pozyskiwanego z pstrąga i innych gatunków. Jeśli więc komuś zależy na sprzedawaniu smacznych zwierząt hodowlanych, to powinien skupić się na dostarczaniu im pełnowartościowych składników odżywczych. Aby mieć pewność, że żywność faktycznie będzie najwyższej jakości, powinien postawić na samodzielną jej produkcję.
Z czego może składać się pasza dla ryb stawowych?
Co to właściwie znaczy, że żywienie jest dobre? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, z jakim gatunkiem mamy do czynienia. Zarówno pstrąg, jak i sum czy karp potrzebują nieco odmiennych składników odżywczych do prawidłowego rozwoju. Dlatego niezbędna jest dogłębna wiedza o zachowaniach stawowych ryb hodowlanych. Bez tego hodowca naraża się na działanie po omacku, co rzadko przynosi spodziewane efekty. Produkcja paszy powinna być nastawiona na konkretne korzyści dla danych zwierząt wodnych. Poniżej posłużymy się dwoma popularnymi przykładami, by pokazać, jak powinna wyglądać pełnowartościowa karma pływająca.
Jaka pasza dla karpia?
To gatunek stosunkowo łatwy w hodowaniu głównie ze względu na wysoki przyrost w przeliczeniu na powierzchnię akwenu. Do zmaksymalizowania korzyści pasza dla karpi powinna być bogata w białko oraz tłuszcze, co gwarantuje najszybszy wzrost hodowlany od początku do końca żywienia. Karma pływająca dla tego typu ryb stawowych może się składać m.in. z mąki pszennej, śruty słonecznikowej, mączki rybnej i drobiowej, a nawet białka wieprzowego.
Jaka pasza dla pstrąga?
W tym przypadku również należy postawić na łatwo przyswajalne białko i tłuszcze. Jednak pasza dla pstrągów musi mieć zauważalnie wyższą ich zawartość procentową w takiej samej dawce, co dla karpia. Podczas produkcji warto więc zadbać o dodatkowy olej rybny, gluten kukurydziany czy ekstrudat roślinno-rybny. Taka karma pływająca dla ryb spełni wszelkie wymagania hodowlanych zwierząt stawowych.
Inne składniki pasz
Powyższe przykłady dobrze pokazują, że pasze składają się głównie ze składników pochodzenia roślinnego. Wśród nich można wymienić jeszcze łubiny, ziarna zbóż (pszenicy, jęczmienia, żyta), otręby zbożowe, ziemniaki oraz płatki ziemniaczane, nasiona chwastów, zmiotki młyńskie i wiele innych. Do tego w czasie produkcji karmy pływającej warto wkomponować w nią dodatki pod postacią np. premiksów mineralno-witaminowych, lecytyny sojowej czy przeciwutleniaczy. To sprawia, że pstrągi, karpie i pozostałe ryby hodowlane otrzymają pełnowartościowe pożywienie.
Jaką formę powinna przybrać karma pływająca dla ryb?
Specjaliści są zgodni, że pożywienie musi się łatwo wchłaniać w organizmie, a jego przełknięcie nie powinno sprawiać żadnych problemów. Ma to ogromny wpływ na dobrostan stawowych zwierząt hodowlanych. Najlepiej więc, jeśli karma pływająca przybierze postać granulatu, a konkretnie płatków lub paluszków. To forma atrakcyjna dla ryb, dlatego wielu profesjonalnych hodowców stawia na jej produkcję. Warto przy okazji dodać, że taka żywność dla karpi i pstrągów podczas wytwarzania (wskutek wysokiej temperatury i ciśnienia) zostaje oczyszczona z niechcianych składników, które mogłyby zaszkodzić zwierzętom.
Czego użyć do produkcji paszy dla ryb?
Najlepiej w tym celu sprawdza się ekstruder. To urządzenie zaprojektowane z myślą o tworzeniu granulatów pod postacią płatków czy paluszków. Wychodząca z niego pasza dla ryb hodowlanych jest odpowiednio zbita, a także sucha. W efekcie przyswajalność karmy pływającej oscyluje w granicach 90%. Trudno osiągnąć tak dobry wynik przy użyciu jakiegokolwiek innego sprzętu. Ekstruder do produkcji granulatu dla pstrągów i karpi jest przy tym wszystkim bardzo wydajny, co pozwala szybko zaopatrzyć się w paszę dla ryb stawowych.
Jak wygląda produkcja paszy dla ryb hodowlanych?
To bardzo proste. Wystarczy przygotować składniki (o wielu z nich wspomnieliśmy już wcześniej), a następnie włożyć je do ekstrudera. Całą resztą zajmie się maszyna. Właśnie z tego powodu produkcja paszy dla ryb hodowlanych stała się dostępna także dla małych przedsiębiorstw. W dużym skrócie można tylko nadmienić, że dostarczane składniki są poddawane wysokim temperaturom i ciśnieniu, dzięki czemu powstaje przyswajalna karma pływająca.
Profesjonalne ekstrudery do paszy
Wspomniane maszyny można nabyć za pośrednictwem firmy TechnoMaszBud. Sprzedajemy ekstrudery do paszy o zróżnicowanych parametrach, dzięki czemu można łatwo je dostosować do wymagań własnej hodowli. Produkcja paszy dla ryb staje się w ten sposób prostsza i szybsza, a w konsekwencji bardziej opłacalna. Stworzona z ich pomocą karma pływająca dostarcza karpiom czy pstrągom wszystkie niezbędne składniki odżywcze, co przekłada się na lepszy smak mięsa. Jak więc widać, wiele przemawia za inwestycją w profesjonalny ekstruder do tworzenia płatków lub paluszków dla stawowych zwierząt hodowlanych.
Zadzwoń do nas lub napisz maila, aby dowiedzieć się więcej o produkcji paszy za pomocą polecanych przez nas urządzeń. Z przyjemnością odpowiemy na każde pytanie dotyczące karmy pływającej dla ryb stawowych. Mamy duże doświadczenie w tym zakresie, które pomoże dobrać najkorzystniejsze rozwiązania dla twojej hodowli karpi, sumów oraz pstrągów.